ГПУ поновила розслідування у справах, про які написав NYT – Горбатюк

10 Травня 2018, 14:00

Голова Департаменту спецрозслідувань (ДСР) Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк у коментарі Тижню розповів, що керівництво ГПУ після публікації виданням The New York Times (NYT) матеріалу «Україна в очікуванні американських ракет призупинила співпрацю з розслідування Мюллера» поновило розслідування у чотирьох справах.

 

За його словами, вже 5 травня керівництво ГПУ все ж таки доручило розслідування трьох згаданих у матеріалі справ очолюваному ним департаменту. Рішення генпрокурора Юрія Луценка з’явилося наступного ж дня після листа трьох американських сенаторів на його адресу та через три дні після публікації в NYT.

 

Одне зі згаданих NYT проваджень стосується виплати $750 тис. заснованій Полом Манафортом консалтинговій компанії Davis Manafort. Гроші надійшли на офшорні рахунки за постачання комп’ютерної техніки, якого насправді не було.

 

Інший кейс — історія з відбілюванням репутації української влади на Заході після ув’язнення Юлії Тимошенко. З цією метою наші посадовці скористалися послугами юридичної фірми Skadden Arps. За понад 8 млн грн з українського бюджету (більш як $1 млн на момент укладання договору) компанія підготувала звіт, згідно з яким у справі Тимошенко нібито немає політичного підтексту. Нині ця справа, головним підозрюваним у якій є екс-міністр юстиції Олександр Лавринович, уже перебуває на розгляді в суді. За інформацією ЗМІ, саме Манафорт готував для Януковича стратегію з лобіювання інтересів у США та Європі та організував договір із відомою юридичною фірмою.

 

Третя справа стосується виплат із так званої чорної каси Партії регіонів. Підозру за цими фактами оголосили братам Калюжним: екс-нардепові Віталію та помічникові нардепа Євгенію. За припущенням правоохоронців, вони власноруч ставили підписи в амбарній книзі Партії регіонів про отримання грошей на різні видатки, по суті, виступаючи посередниками в дачі хабарів або відмиванні коштів. Однією зі статей, на які отримували кошти брати, була «Пол Манафорт». Нині Калюжні офіційно перебувають у розшуку й, за даними слідчих, переховуються в Росії. Слід зазначити, що на сьогодні в жодній зі справ Манафорт не проходить як підозрюваний, однак точно може виступати як один із головних свідків.

 

Щодо четвертої справи, то у матеріалі NYT йдеться, що її фігурантом також може бути Пол Манафорт та вона пов’язана зі згаданою юридичною фірмою Skadden Arps. Інших подробиць немає. Водночас, за інформацією Тижня, може йтися про інше провадження щодо виплати екс-міністром юстиціє Оленою Лукаш понад 2,5 млн грн. ТОВ «Європейська правова група» за аналіз Угоди про асоціацію України та ЄС. Жодної інформації про причетність Манафорта до цієї історії наразі немає.

 

Справу Лукаш, яку раніше також розслідували у ДСР, генпрокурор доручив іншому підрозділу — Головному слідчому управлінню ГПУ. Це також відбулося 5 травня і тепер департамент Горбатюка оскаржує цю постанову. 

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»