Global Witness: У 2020 році вбили рекордну кількість екологічних активістів

Світ
13 Вересня 2021, 17:49

Майже третина вбивств була пов'язана з експлуатацією ресурсів: лісозаготівлею, видобутком корисних копалин, великим агробізнесом, будівництвом дамб гідроелектростанцій та інших об'єктів. Повідомляється, що з моменту підписання Паризької угоди про зміну клімату в 2015 році щотижня вбивали в середньому чотирьох активістів. Організація Global Witness заявила, що ця "шокуюча цифра", швидше за все, занижена через збільшення кількості країн з обмеженням свободи слова. Понад 30% всіх смертельних атак були спрямовані проти представників корінних народів, незважаючи на те, що в 2020 році вони становили всього 5% від загальної чисельності населення. Загалом усі вбиті активісти, крім одного, жили в країнах, що розвиваються.

 

Найбільша кількість вбивств екоактивістів пов'язана з лісозаготівлею – 23 епізоди. Ці вбивства були скоєні в Бразилії, Нікарагуа, Перу і на Філіппінах. Загалом найбільше випадків зареєстровано в Колумбії, де в 2020 році вбили 65 осіб. На другому місці Мексика з 30 випадками вбивств активістів.

 

Один із співробітників Global Witness Кріс Медден закликав уряди країн "серйозно зайнятися захистом правозахисників", додавши, що "людей і планету потрібно ставити вище прибутку". В іншому випадку клімат далі погіршуватиметься, а вбивства екологічних активістів продовжаться. Організація виступила за те, щоб влада країн офіційно визнала право людини на безпечне, здорове і стійке навколишнє середовище. Також в Global Witness закликали країни виконати зобов'язання, які будуть прийняті на конференції ООН зі зміни клімату COP26 в листопаді 2021 року. 

 

Читайте також: Експерти ООН: клімат змінюється швидше, ніж вважалося

 

Global Witness також наводить приклади найбільш гучних випадків розправ над екозахисниками. Серед убитих – 65-річна південноафриканська активістка Фікіле Нтшангасе, яка брала участь в судових слуханнях щодо розширення вугільної шахти компанії Tendele Coal поблизу Сомхеле, розташованого неподалік найстарішого національного заповідника в Африці Хлухлуве-Імфолозі. Жінка була застрелена у вітальні власного будинку. Дочка активістки повідомила, що досі не було заарештовано жодного підозрюваного в ході розслідування вбивства. Також вона припустила, що "хтось хоче розширити шахту і продовжити видобуток вугілля, щоб там не було".

 

Компанія Petmin Limited, що володіє шахтою в Сомхеле через свою дочірню компанію Tendele Coal Mining, визнала, що напруженість в суспільстві могла стати одним з факторів, що призвела до смерті південноафриканської активістки. При цьому керівництво компанії заявило, що "рішуче засуджує будь-яку форму насильства або залякування" і готове до співпраці з поліцією.

 

Один з екологічних активістів Оскар Ейро Адамс був убитий в Мексиці у вересні 2020 року. Він намагався допомогти корінним жителям території Куміай в Мексиці отримати доступ до громадського джерела води. 

 

Також в доповіді Global Witness зазначається, що під загрозою знаходяться екологічні активісти з Гуапіноля в Гондурасі, де десятки людей протестують проти дозволу уряду на видобуток оксиду заліза на території, що охороняється. Протестувальники вважають, що під загрозою знаходиться річка Гуапіноль – важливе джерело води.