Президент Росії Владімір Путін повернув РФ у доґорбачовські часи. Таку думку в інтерв'ю "Українському тижню" висловила французький історик і політолог Франсуаза Том.
"У Росії такого немає: ані структурованого суспільства, ані реальної можливості контролю за прийняттям суспільно значущих рішень та їх реалізацією. Там немає владних інститутів. Єльцин намагався щось із цим зробити, але те щось знищив Путін, який повернувся до попередньої моделі влади. Він повернув Росію в доґорбачовську ситуацію", – зазначила Том.
"Не тільки в путінській РФ, а й у Радянському Союзі не було інституцій. І саме тому існували паралельні владні центри, про які я згадала вище. Якщо влада інституалізована, кожен громадянин знає, де вона і куди йому звертатися в разі потреби. У Росії і раніше, і тепер ніхто не знає, хто реально стоїть за ухваленням тих чи інших політичних рішень. Довідатися про це нереально. Відомо, що це вузьке коло Путіна, і все. Такий стан ще темніший, ніж за комунізму", – констатує історик.
Вона додала, що наразі в РФ складається наступна ситуація: російська влада не тоталітарна, але суспільство атомізоване, наче вона такою є.
"Ця форма суспільного устрою не має назви в мові науки. Я сказала б, що архаїчні форми устрою влади часів до Пєтра І, тобто до петербурзьких часів, проявили себе в сучасності. Путін повернувся в часи Івана Ґрозного і князя Курбского. Нагадаю, що петербурзька Росія була повернута до Європи, а Росія Великого князівства Московського була антиєвропейською. Сталін зумів свого часу підключити більшовизм саме до цієї архаїчної давньомосковської моделі. У тому його сила (і це видно у фільмі Ейзенштейна «Іван Ґрозний»): він таким чином мав більше влади над мізками росіян, ніж Лєнін", – констатує Том.
Повний текст інтерв'ю з французьким істориком Франсуазою Том читайте у №1 "Українського тижня".