Фюле: Двері ЄС для підписання асоціації залишаються відкритими

22 Листопада 2013, 17:05

Він вказав, що європейські країни підтримували зусилля України до демократичного розвитку з 1991 року, коли країна здобула незалежність. Зокрема, він нагадав, що ЄС надав підтримку трансформації України на загальну суму понад 3,3 млрд євро грантової (безповоротної) допомоги, а також чималі кредитні кошти.

Також він вказав, що ЄС хотів розвивати глибші зв'язки з країною, підписавши угоду про асоціацію та створивши зону вільної торгівлі. Однак, «українська влада вирішила по-інакшому».

«Ми взяли до відома рішення уряду України призупинити процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. Роз'яснення цього рішення дає чітко зрозуміти, що його було ухвалено з міркувань національної безпеки України, а також обґрунтовано бажанням відновити втрачені обсяги торгівлі з Росією та іншими членами СНД і Митного союзу», – написав Фюле.

 Він вказав, що «цей крок є відповіддю на серію заходів Російської Федерації, які призвели до різкого скорочення двосторонньої торгівлі і завдали економічних труднощів багатьом українським громадянам».

«Ці заходи не мають під собою підстав, оскільки Росія також отримає користь від нових можливостей, що їх надає Угода про асоціацію», – написав єврокомісар.

 Водночас він підкреслив, що  глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі з ЄС «не зобов'язує українські компанії робити вибір щодо ринку, для якого вона виготовляє або якому вона продає свою продукцію».

Він також наголосив, що рішення української влади не сприятиме модернізації країни.

 «Економічні моделі свідчать, що модернізація та інвестиції завжди йдуть пліч-о-пліч. У цьому контексті нещодавно ми стали свідками вражаючих, але, щиро кажучи, повністю необґрунтованих спекуляцій навколо можливих витрат, яких Україна зазнає в разі процесу модернізації. На жаль, усе навпаки: саме рішення призупинити цю підготовку означатиме втрати. Адже відтепер будуть відтерміновані нові можливості для країни та її громадян. Суть Угоди про асоціацію якраз полягає у зміцненні процесу модернізації. Вона би посилила суверенітет України, зміцнюючи її міжнародне становище і в такий спосіб розкриваючи повністю безмежний потенціал країни. Ми переконані, що ця Угода створить для України кращі умови, ніж підтримання статус-кво. Підписання найамбітнішої угоди, що її ЄС коли-небудь пропонував країні-партнеру, дало би чіткий сигнал інвесторам з усього світу, а також міжнародним фінансовим інституціям, що Україна серйозно налаштована реалізовувати свої заяви про модернізацію та стає для міжнародних ринків передбачуваним партнером, котрий заслуговує на довіру», – заявив Фюле.

«ЄС залишається рішуче налаштованим у своєму прагненні перевести відносини між ЄС і Україною на новий рівень, відкриваючи нові можливості — завдяки зміцненню свобод та добробуту. ЄС буде готовий відновити підготовку до підписання Угоди про асоціацію, щойно Україна засвідчить свою готовність відновити свій рух до політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС заради блага своїх громадян. Двері до підписання Угоди про асоціацію залишаються відкритими у майбутньому, щойно буде створено відповідні умови», – підсумував єврокомісар.

Нагадаємо, 21 листопада своїм розпорядженням уряд призупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС. Водночас, Міністерству закордонних справ, Міністерству економічного розвитку і торгівлі та міністерству промислової політики доручено створити тристоронню комісію (ЄС, Україна, Росія) для «опрацювання комплексу питань» щодо торговельно економічних відносин

Між тим, у спеціальній заяві, поширеній місією Литви при ЄС зазначається, що пропозиція Кабміну про проведення переговорів у тристоронньому форматі ЄС-Україна-Росія "не є виходом і не має прецедентів".

22 листопада, прем'єр-міністр Микола Азаров виступив у парламенті, запевнивши, що призупинення підписання угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі з Євросоюзом зумовлене критичною ситуацією в економіці України. За його словами, це рішення «носить тактичний характер, ніскільки не змінюючи стратегічного напрямку розвитку України, закріпленого у внутрішній і зовнішній політиці».

Опозиціонери почали збір підписів за висловлення недовіри уряду.

Підписання Україною угоди про асоціацію з Євросоюзом планувалося під час саміту "Східного партнерства" у Вільнюсі, який відбудеться 28-29 листопада.