Західна свідомість досі перебуває під впливом закляття "кінця історії" й не здатна бачити справжні стратегії хаосу, які лежать в основі й російської, й ісламістські політики. Таку думку в статті для "Українського тижня" висловив французький філософ і публіцист Філіпп де Лара.
"Найглибше в цьому глобальному нерозумінні коріниться недооцінка конфліктності Росії. Західні лідери (які поки ще залишаються світовими лідерами) спантеличені економічними й безпековими проблемами. Вони вирішують їх по черзі, коли вже спіткнуться об них. Їм ненависна сама думка про одночасність численних і різноманітних ворогів та загроз. Вони мріють про пакетну угоду, яка вирішила б одним махом усі проблеми: чи мирної й нестримної глобалізації народів та ринків, чи повного зникнення ісламістського фундаменталізму, чи боротьби з соціальною несправедливістю в світовому масштабі, чи повернення національних закритих суспільств з правлінням авторитарних урядів, чи цифрової економіки, чи ще якихось. Тому гру Путіна, запальну й засліплену помстою (або радше фантазіями про помсту), багато лідерів воліють не помічати, бо не можуть витерпіти ще й третього фронту на континенті. Натомість охоче тішитимуться ілюзією, що нібито путінський режим може бути надійним партнером, помічником, порадником. Саме тому під чари президента РФ підпадають так багато пристойних консерваторів: хтось із них обурюється через нищення місцевих культур і демократичних націй у процесі глобалізації, інші невдоволені тим, як нова економіка демонтує державу загального добробуту, ще хтось засмучений занепадом демократичної політики, яка більше не пропонує суспільних цінностей, історичних сенсів і належного лідерства", – написав філософ.
Читайте також: Філіпп де Лара: У Європі поширені три абсурдні переконання про «українських націоналістів»
На його думку, на Заході панує глобальне нерозуміння подій, які відбулися протягом останніх майже 30 років призвели до ситуації, якою вона є зараз.
Читайте також: Філіпп де Лара: Путінський режим зумів цілком приховати перед усім світом свої колоніальні практики в Україні
"Тому ми переоцінюємо спільність нашого інтересу з Росією (проти ісламістського терору, в Сирії, за безпеку в Європі загалом і – а чому б ні? – проти Туреччини й НАТО). І через це помилково трактуємо дії Путіна як раціональну великодержавну політику. Західна свідомість досі перебуває під впливом закляття «кінця історії» й не здатна бачити справжні стратегії хаосу, які лежать в основі й російської, й ісламістські політики. Чи рухають цими стратегіями якісь хитрі сподівання, а чи сліпа помста й обурення, – не має значення. Громадянська війна в Європі, яку намагаються розпалити ісламські терористи, та розвал ЄС і зміна європейського порядку, яких домагається Путін, – це дві дуже різні, незалежні небезпеки. Але вада, що не дає європейцям зрозуміти їх і належно відреагувати на них, одна й та сама. Я припускаю, що глибоке нерозуміння подій 1989-го і є джерелом подальших помилок і сліпоти: прорахунків щодо революції в глобальній економіці та їх політичних наслідків для легітимності в демократичних країнах, незнання природи потрясінь в ісламському світі (після Ісламської революції в Ірані, сунітсько-шиїтської війни й радянської інтервенції в Афганістані). З цими припущеннями можуть погоджуватися в Україні. Але їх абсолютно не чути в решті Європи", – зазначив де Лара.
Детальніше читайте у черговому номері журналу "Український тиждень"