"Контакти між Київським та Константинопольським патріархатами не припинилися, але вони ускладнилися через відносини між Москвою і Константинополем. Константинопольський патріархат хотів би бачити українську церкву автокефальною. Це його позиція. Але для цього українському православ'ю треба об'єднатися», – заявив очільник УПЦ КП.
За його словами, відсутність єдиної української православної церкви є перешкодою для визнання Константинополем автокефалії української церкви.
«Тобто, нам спочатку треба об'єднатися, а потім ця церква буде визнана Константинополем. А для того, щоб нас не визнали, Москва робить усе для того, щоб українське православ'я не об'єдналося. Тому процес цей продовжується. І контакти наші з Константинополем, і не тільки, ми маємо. Контактуємо також з Єрусалимським патріархом, з Румунською церквою, Грецькою, Грузинською, Чорногорською церквами. Є у нас контакти з православними церквами. І вони нам кажуть: потерпіть, усе буде, будете ви визнаною автокефальною православною церквою", – зазначив патріарх Філарет.
Щодо намірів Вселенського патріарха надати автокефалію УПЦ КП під час візиту в 2008 році в Україну глава Філарет сказав: "Коли Москва стала на Вселенського патріарха дуже тиснути, а наш президент Віктор Ющенко наполягав на тому, щоб Константинопольський патріарх визнав Київський патріархат, то Вселенський патріарх запропонував нам модель, яка нас абсолютно не влаштовує».
За його словами, ця модель полягала у тому, щоб увійти до складу Константинопольського патріархату і тоді отримати визнання у його складі.
«Скажіть, хіба нам таке визнання потрібне? Якби ми хотіли залишатися рабами, то ми б були рабами і Москви. А нам одне рабство пропонували поміняти на інше рабство. Нам рабство не потрібне. Ми хочемо мати свою церкву. І тому цю пропозицію Константинополя ми відкинули», – заявив предстоятель УПЦ КП.
Як повідомлялось, нещодавно УПЦ КП закликала політиків не втручатися в процес об'єднання церкви.
Нагадаємо, глава Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук) вважає реальним створення єдиної помісної церкви в Україні.
У 2009 році УПЦ (МП) і УПЦ (КП) створили робочі групи з підготовки двостороннього діалогу.
У липні 2010 року УПЦ (КП) висловила думку, що позиція Російської православної церкви перешкоджає підготовці діалогу між УПЦ (КП) і УПЦ (МП).