FAZ: Важка енергетична криза у ПАР загрожує владі правлячої партії

3 Лютого 2023, 17:54

Кожному мешканцю ПАР знайоме це ледь помітне «клацання», пише Клаудія Броль у своїй статті для німецької Frankfurter Allgemeine Zeitung про ситуацію з постійними перебоями енергопостачання в країні. Потім відключається світло у власному будинку та по всьому району: світлофори та система екстреного виклику більше не працюють, ресторани запускають генератори, а у невеликих магазинах покупці насилу орієнтуються підсвічуючи шлях мобільними телефонами.  Уночі тут абсолютно темно. “Hello darkness, my old friend “, – глузливо пишуть коментатори під постами.

Енергетична криза в країні триває з 2007 року, а з кінця минулого року ситуація почала загострюватися. Тим часом державна електроенергетична компанія Eskom відключає світло з перервами до десяти годин на добу, оскільки електростанції більше не можуть обслуговувати попит через поломки, дефекти або технічне обслуговування. У минулому році планові відключення світла проводилися кожного дня протягом 205 діб, і так триває до сих пір. Лише нещодавно більше половини потужностей з виробництва електроенергії в штаті з населенням 60 мільйонів людей зазнали краху. Аварійні газові турбіни, що працюють на дизельному паливі, працювали на повній потужності 12 годин поспіль.

Будь-хто, від власника малого бізнесу та до керівника групи, може підтвердити, що такі відключення руйнують економіку провідної промислово розвиненої країни Африки. Однак не можна випускати з уваги й інші наслідки, що виходять за рамки економіки. У Кейптауні пляжі були закриті в розпал туристичного сезону в грудні через те, що перестали працювати каналізаційні насоси. А у  деяких місцях постачання питної води стає під загрозою.

Читайте також: Європа змінює енергетичну політику. Для цих змін необхідна Україна.

Як пише FAZ, в одному з найважливіших судів країни не можуть провести засідання, бо застарілі дизельні генератори відмовляються працювати. Також псується велика кількість продуктів через неправильне охолодження. Фотографії тисяч мертвих курей на фермі викликали жах минулого тижня. За словами фермера, тварини загинули через тривале відключення електроенергії, та він вимагає відшкодувати збитки.

До недавнього часу багато південноафриканців героїчно мирилися з обмеженнями, але як тільки закінчуються літні канікули, спокою настає кінець. Африканський національний конгрес (АНК), який керує з 1994 року, як ніколи перебуває під високим тиском, адже мусить нарешті знайти рішення для проблеми.

Президент Сиріл Рамафоса скасував свою участь у Всесвітньому економічному форумі в Давосі на початку минулого тижня. Опозиційні партії та інші організації оголосили про проведення маршів протесту. У той же час навколо державної енергетичної компанії вирує боротьба за владу, включаючи звинувачення в саботажі і перевороті, а також передбачувану спробу отруєння, пише FAZ.

Безперервна енергетична криза в ПАР викликана багатьма причинами: протягом десятиліть основні інвестиції в електростанції не проводилися, проєкти відновлюваних джерел енергії відкладались, кваліфіковані робітники покинули колись міжнародну комунальну компанію, а недбалість та політичний вплив не припинялися. Найбільшою проблемою є корумповані мережі, які зміцнювалися протягом тривалого часу. Під час правління колишнього президента Джейкоба Зуми сумнозвісним підприємцям вдалося прибрати з поля зору державну корпорацію.

Читайте також: Енергетична політика: дурість чи злочин

Зараз ведуться запеклі суперечки про причини нинішнього дефіциту. Гендиректор Eskom Андре де Рюйтер в грудні неодноразово говорив про ґрунтовні докази саботажу. Військовим певний час доводилося охороняти деякі електростанції.

Як пише видання, міністр енергетики та гірничодобувної промисловості Гведе Манташе звинуватив, у свою чергу, гендиректора в тому, що він хотів „повалити“ державу за допомогою відключення електроенергії. Він сказав, що менеджеру, який раніше працював у приватній пакувальній компанії, не вистачає технічних знань; він діє як поліцейський, а не як керівник енергетичної компанії. Незабаром після висунутих йому звинувачень,  де Рюйтер узяв на себе відповідальність і оголосив про свою відставку наприкінці березня.

Сигнал про те, наскільки напруженою є ситуація, пролунав на початку січня, коли з’явилися повідомлення про спробу отруєння керівника Eskom. Всього на наступний день після того, як глава подав заяву про звільнення, він випив чашку кави у штаб-квартирі концерну, в якій, імовірно, містився ціанід калію. Де Рюйтер повідомив своїм лікарям  про те, що він захворів після напою, і ті виявили отруєння. Раніше 52-річному менеджеру вже погрожували смертю, і йому було надано особистий захист. Наразі існує багато припущень щодо того, чи хотіли спекулянти на корупції в енергетичній компанії запобігти розкриттю своїх махінацій де Рюйтером після його відходу.

Президент ПАР Рамафоса поспішно скликав переговори на тему кризи минулого тижня, пише FAZ. Комітет представив список пропозицій. Зокрема необхідно прискорити реалізацію нових енергетичних проєктів. У той же час поза публікою ведуться суперечки про те, яке міністерство буде відповідати за Eskom у майбутньому, адже на сьогоднішній день за державними корпораціями наглядає міністерство. Але є також голоси, які вимагають передачі концерну Манташі, міністру енергетики та гірничодобувної промисловості.

Читайте також: FAZ: Між елітами Ірану проглядається все більший розкол

Однак представники гірничодобувної галузі вже давно скаржаться, що міністерство перевантажене своїми поточними основними завданнями. Місцеві та міжнародні прибічники енергетичного переходу та захисники клімату також були б стурбовані такою зміною. Манташе є затятим прихильником вугілля, від якого значною мірою залежить енергопостачання  Південної Африки. США та кілька європейських країн, включаючи Німеччину, виділили мільярди кредитів, щоб підтримати  ПАР у соціально прийнятному поступовому відхові від використання вугілля. Манташе, натомість, пригальмовує. У недавньому інтерв’ю він назвав запропоновані суми занадто низькими, щоб «продавати вугільну промисловість», посилаючись на недавнє різке зростання експорту вугілля з Південної Африки до Європи. І заявив, що Південна Африка не повинна „стрибати” кожного разу, коли Європа щось говорить.

Можливо, антикризова стратегія уряду стане більш ясною тільки після того, як Рамафоса виступить зі зверненням до нації на відкритті парламенту на початку лютого. Після обрання нового лідера партії на з’їзді АНК в грудні минулого року у нього в принципі більше можливостей для реформ, ніж раніше. Утім перед загальними виборами 2024 року вже була оголошена активна передвиборча кампанія.

Звичайно, що електрика не буде безперервно текти з одного дня в інший. Міністр фінансів ПАР спробував заспокоїти учасників у Давосі. За його словами, через два роки не буде планових відключень. Однак в Південній Африці знову викликає занепокоєння той факт, що запасів дизельного палива для аварійних генераторних установок вистачить тільки до кінця січня. Тим часом пошук наступника глави Eskom триває, публічно на цей пост ще ніхто не претендував, пише німецьке видання FAZ.