FAZ: Між елітами Ірану проглядається все більший розкол

17 Січня 2023, 14:03

«Коли розкол стає загрозою?», – ставить питання Алі Садрзаде у своїй статті для Frankfurter Allgemeine Zeitung про неоднакове ставлення іранських еліт до протестів у їхній країні. Інженери вважають, що тоді, коли його видно на опорах і тоді можна розгледіти конструкцію із середини. Саме за таких умов будівля готова до знесення. «Те ж саме стосується монолітніх систем правління», – вважає оглядач FAZ.

Командувач Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Хамід Абазарі є однією із такий опор, на якій тримається іранська система несправедливості. 62-річний Абазарі ще підлітком вступив до лав КВІР та швидко піднявся по рядах у новоствореному військово-морському флоті. У перші роки він діяв на своїй батьківщині, в стратегічно важливих водах Перської затоки. Це були роки війни з Іраком, а Ормузька протока вважалася важливим пунктом у світовому енергопостачанні.

З тих пір він обіймав багато посад, на останній з яких був заступником командувача університету імені Імама Хосейна, пише FAZ. Військовий вищий навчальний заклад є однією із найважливіших установ для духовного лідера Ірану Алі Хаменеї, оскільки тут навчаються командири і офіцери Корпусу вартових Ісламської революції. Тому Хаменеї уважно стежить за викладацьким складом, щороку відвідує випускну церемонію і виступає з промовами. При вищій школі також знаходиться університет, в якому викладають природничі науки і військову інженерію. Фізик-ядерник Мохсен Фахрізаде, який, ймовірно, був убитий ізраїльською розвідкою в 2020 році, був найвидатнішим професором цього університету. Тож вступити до навчального закладу доволі складно. А от аби стати частиною його керівного складу потрібна близькість до Алі Хаменеї.

Читайте також: Чому іранські протестувальники не хочуть розходитись по домівках

Як пише видання, 27 грудня бригадний генерал Абазарі виступив з примітною промовою на регіональному телебаченні провінції Мазендаран. Він говорив про спротив, витривалість і необхідність вести боротьбу з «порушниками громадянського спокою і контрреволюціонерами». Але він також ґрунтовно розповів про психологічні виклики цієї боротьби. Дослівно він сказав: «Навіть я, як командувач, не знаю, що станеться завтра. Я знаю про великих командирів, які не хотіли і не могли більше. Зокрема, ці важливі воєначальники стають слабкими і виступають проти наших цінностей».

Це відео миттєво викликало обурення в соціальних мережах. Представники Корпусу були змушені відреагувати, замовчування було б марним, адже промова була занадто чіткою і добре задокументованою в мережах. Спершу вони сподівалися покласти край спекуляціям про розкол в керівництві за допомогою сухих коментарів. Вони заявили, що це не їхня позиція та вона не відповідає дійсності, а скоріше є особистою думкою генерала Абазарі.

Наступного дня Голамхуссейн Гейбпарвар, колишній командувач парамілітарними силами «Басідж», розкритикував «деякі еліти» за те, що вони все ще мовчать про заворушення, ніби зреклися «Ісламської революції».

На початку грудня хакерська група Black Reward розповсюдила файли з ексклюзивними брифінгами з техніки безпеки, призначеними для Хоссейна Саламі, головнокомандувача КВІР. Як пише FAZ, в одному з документів говорилося, що Алі Хаменеї поскаржився Голям-Алі Хаддад Аделю на те, що багато представників еліт Ісламської республіки зберігають мовчання з приводу заворушень. Хаддад є тестем Мойтаба, улюбленого сина Хаменеї, який має стати наступником батька.

Читайте також: У Новий Рік – з новими союзниками. Які перспективи у російсько-іранського стратегічного партнерства

Говорячи про мовчазну еліту, Хаменеї також має на увазі впливових священнослужителів у Кумі, центрі шиїтської освіти, які протягом останніх тридцяти років беззастережно захищали його правління. Хоча раніше Великі аятоли Макарем, Нурі Хамедані та Амолі й схвалювали всі його накази і постійно були присутніми в медіа, то зараз про це вже не йдеться.

«Тепер Алі Хаменеї оточує себе тільки найрадикальнішими», – пише Садрзаде. Ймовірно начальника поліції Ірану Хоссейна Аштарі також звільнили через брак жорстокості. Це зробили у суботу 7 січня. У той же день стратили двох демонстрантів. Замість Аштарі іранську поліцію очолить Ахмад Реза Радан. Шістдесятирічний Радан був начальником поліції країни ще в 2009 році, в розпал масових протестів того часу. Було задокументовано його численні звірства, включаючи тортури та вбивства. Радан, який знаходиться в міжнародному санкційному списку, вважається архітектором Gasht-e Ershad, так званої поліції моралі, що виступає за суворе дотримання правил шаріату, зокрема щодо носіння жінками хіджабу. З його приходом, терпиме послаблення, яке спостерігалося на вулицях Тегерана у ці дні, ймовірно, добіжить кінця, припускає Садрзаде.

Водночас в країні посилюються репресії і набувають при цьому абсурдних рис. Наприклад, минулого тижня чоловіка заарештували за те, що він опублікував рецепт гамбургерів в інстраграмі. Днем публікації стала річниця вбивства американцями генерала Касема Сулеймані, а у народі ходить анекдот про те, що Дональд Трамп приготував фарш із Сулеймані