Новий уряд Ізраїлю перебуває при владі менше двох місяців, а демонстрації в країні значно посилилися. Багато хто вважає, що прем’єр-міністр Беньямін Нетаньяху та його партнери по коаліції хочуть зруйнувати верховенство права. Однак, судова реформа є лише одним із кількох суперечливих проєктів найбільш правого уряду, який коли-небудь існував в Ізраїлі, пише FAZ. Також величезний потенціал до ескалації має ізраїльсько-палестинський конфлікт: деякі партнери Нетаньяху хочуть прискорити заселення Західного берега ріки Йордан, легалізувати „форпостні“ поселення, ще більше витіснити палестинців та продемонструвати єврейське «панування», пише німецьке видання.
Перспективи послаблення конфлікту не були великі й раніше. Однак із опитування громадської думки, оприлюдненого 24 січня в Єрусалимі, видно наскільки примарною нині є така перспектива. Ще ніколи з 1990-х років так мало ізраїльтян і палестинців не підтримували так зване рішення про створення двох держав для двох народів: 39 % в Ізраїлі і 33 % в Палестині. Востаннє більшість в обох країнах була прихильною до цього рішення влітку 2017 року, і з тих пір спостерігається тенденція до погіршення ситуації.
Читайте також: Гра на випередження. Як Ізраїль переосмислює свою безпекову політику
«Палестино-ізраїльський пульс» базується на опитуванні понад 2000 ізраїльтян і палестинців, яке проводилося під керівництвом ізраїльської експертки з демоскопії Далії Шейндлін, не менш відомого соціолога Халіла Шикакі з Палестинського центру політичних досліджень і опитувань і соціолога Німрода Рослера з Тель–Авівського університету. Його провели на початку грудня, коли нова ізраїльська коаліція була вже обрана, але ще почала роботу. Після листопадових виборів рішення про створення двох держав здається більшості особливо «далеким», заявила Шейндлін у день оприлюднення результатів опитування. Найбільше його підтримують, як і раніше, палестинці із ізраїльським громадянством (60%), а найменше – ізраїльським поселенцям (15 %).
Серед кількох варіантів відповідей на вибір, модель «єдиної демократичної держави з рівними правами для всіх» отримала найменше схваленнь з обох боків; приблизно чверть респондентів кожної з сторін були «за». Велику підтримку отримала модель «єдиної держави без рівних прав». У грудні 2022 року серед ізраїльтян-євреїв цей варіант викликав найбільше схвалення: 37% хотіли б мати державу між Йорданією і Середземним морем, в якій палестинці піддавалися б дискримінації по відношенню до євреїв. Серед палестинців 30% висловилися за державу, в якій би домінували палестинці, що трохи менше, ніж за рішення про створення двох держав, пише FAZ.
Читайте також: Замкнене коло ізраїльсько-палестинського протистояння
Той факт, що так багато людей з обох сторін відкрито виступають за систему апартеїду, свідчить про «загострення відносин» в конфлікті, говорить Халіл Шикакі. В останні роки цей процес навіть загострився, особливо серед молоді. Ще одним свідченням цього є зростаюча пропаганда насильства. Близько чверті опитаних ізраїльтян-євреїв вважають, що має бути «вирішальна війна» проти палестинців; це значно більше, ніж у вересні 2020 року, коли це питання ставилося ввостаннє. Серед палестинців 40 % навіть закликають до збройної боротьби проти ізраїльської влади. Близько 30 % опитаних заявили, що мирна угода є наразі найважливішою. Однак існує велика недовіра один до одного: чотири з десяти єврейських ізраїльтян вважають, що палестинське керівництво хоче завоювати Ізраїль і знищити євреїв. І навпаки, двоє з трьох палестинців допускають, що Ізраїль хоче розширити кордони країни і прогнати палестинських громадян.
Німрод Рослер, який вивчає психологічні аспекти конфлікту, бачить одну з причин цих невтішних цифр у яскраво вираженій позиції жертви, пише видання. Як серед ізраїльтян, так і серед палестинців широко поширена точка зору: оскільки ми піддаємося постійним переслідуванням, ми маємо моральне право зробити все можливе для захисту нашого народу. «І чим більше я відчуваю себе жертвою, тим менше у мене співпереживання до іншої сторони», – каже соціолог.
Читайте також: Атака на Іран: підтверджені факти і можливі політичні наслідки
Результати опитування дають мало надії на те, що вирішення конфлікту можливе в осяжному майбутньому. Зокрема молодь часто має більш радикальні погляди. На питання, які спонукають до мирного рішення, вони відповідають негативно. Соціологи, які тривалий час досліджують ізраїльсько-палестинський конфлікт вважають, що ситуація настільки безнадійна, що зміни будуть лише тоді, коли виходитимуть згори.