Рано вранці 18 лютого найманці Російської Федерації відкрили артилерійський обстріл зі всіх систем по позиціях 72-ї та 93- ї окремих механізованих бригад, які ведуть оборону в районі населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Кримське та Хутір Вільний. Після цього бойовики спробували взяти штурмом українські позиції. Бій в основному зав’язався на спостережному посту «Баня» 72-ї ОМБР. Сили операції Об’єднаних сил, попередньо вивівши військових з цієї позиції, завдали удару у відповідь.
Як запевнили у Генштабі, за результатами зіткнення всі позиції ООС залишилися під контролем українських військ. Водночас під час бою загинув один захисник України, троє бійців отримали поранення, двоє – контузію.
Загиблий – 22-річний Максим Хітайлов, гранатометник 72-Ї ОМБР імені Чорних Запорожців.
Втрати проросійських терористів склали: четверо загиблих, шестеро поранених.
Штаб ООС повідомив, що найманці Російської Федерації після здійснення атаки на позиції українських військових запросили режим «тиші» для евакуації з поля бою своїх поранених та вбитих, проте після цього видали заяву, звинувачуючи українську сторону у спробі нападу.
- Читайте також: Огляд InformNapalm: прогнозоване загострення на Донбасі
Спроба захоплення українських позицій найманцями РФ стала наймасштабнішими бойовими діями на фронті від 2018 року. В Україні на ескалацію на Донбасі відреагували, зокрема, президент Володимир Зеленський, його Офіс і голова фракції «Слуга народу».
Так, Зеленський назвав ворожий наступ «провокацією», яка не змінить курс на завершення війни, «бо лише з сильною армією можливо сідати за стіл переговорів». За його словами, Україна прагне припинення війни й намагається досягнути встановлення стабільного миру.
Глава його Офісу Андрій Єрмак висловив схожу тезу: «в країні йде війна», «але саме тому ми сьогодні робимо все для того, щоб цю війну закінчити». «Ми йдемо шляхом переговорів, але водночас і шляхом внутрішнього посилення: наша армія готова відповідати на подібні атаки, і давати гідну відсіч агресору», – написав він на своїх сторінці у Facebook.
Дивно прокоментував напад найманців РФ глава «Слуги народу» Давид Арахамія. За його словами, перед тим, як «давати політичні оцінки» треба розібратися, хто конкретно наступав 18 лютого на Донбасі. «Зараз ні у кого немає достовірної інформації, яким чином це почалося, хто конкретно наступав, з якого боку наступав, які формування брали в цьому участь. А вже хтось зараз дає політичні оцінки. Мені здається, що на цьому не потрібно маніпулювати», – сказав він.
Таким чином президент і його оточення у своїх заявах не наважилися звинуватити Росію та її найманців у нападі на позиції ООС.
- Читайте також: «Я боюся того інтегрованого Донбасу»
Водночас про російську агресію напряму заявило Міністерство закордонних справ і посол України в Євросоюзі Микола Точицький.
Так, у повідомленні речниці МЗС Катерини Зеленко у Twitter йшлося: «Дуже стурбовані ескалацією на Донбасі після останньої російської атаки. Використання забороненої зброї призвело до нової хвилі жертв. Це останнє порушення домовленостей, досягнутих на зустрічі в Нормандському форматі. Ми закликаємо міжнародну спільноту засудити цю ескалацію».
Точицький у Twitter написав: «Чергова російська цинічна атака на Донбасі. Сьогодні сили РФ і їх довірені особи почали наступ і важкі обстріли позицій України зі зброєю, забороненою Мінськими домовленостями. Ми поінформували ЄС про ескалацію Росією і закликали партнерів до рішучої реакції».
Тим часом новий прояв агресії РФ рішуче засудили у світі, закликавши Росію до виконання умов Мінських домовленостей. Тиждень.ua зібрав реакцію світової спільноти на загострення ситуації на Донбасі.
Європейські країни – члени Радбезу ООН
На підтримку України виступили п'ять країн-членів Євросоюзу, що нині входять до складу Ради Безпеки ООН, – Бельгія, Естонія, Франція, Німеччина та Польща. Відповідну заяву в ніч на 19 лютого, після засідання Радбезу, на якому обговорювалося виконання мінських угод, зачитав постійний представник Естонії при ООН Свен Юргенсон.
«Країни ЄС – нинішні члени Ради безпеки ООН Бельгія, Естонія, Франція, Німеччина та Польща цілковито підтримують незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах, — ідеться в заяві. — Ми засуджуємо незаконну анексію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також дестабілізацію окремих районів Донецької та Луганської областей" – йдеться у документі.
У заяві також відзначається, що Росія здійснює фінансову та військову підтримку самопроголошених так званих "ДНР" та "ЛНР", порушує фундаментальні принципи міжнародного права, внаслідок чого 3,5 мільйона осіб потребують гуманітарної допомоги та захисту.
США
18 лютого на засіданні Ради Безпеки ООН США закликали Росію вивести свої сили з Донбасу та Криму та дотримуватися своїх зобов'язань за Мінськими угодами і заходів, прийнятих на Нормандській зустрічі в Парижі.
«Росія повинна закінчити цей конфлікт виведенням своїх військ зі сходу України і Криму. Ми закликаємо Росію негайно імплементувати гарантії з безпеки відповідно до Мінських угод, оскільки сторони можуть просунутися вперед із політичними заходами щодо Мінських угод лише тоді, коли панує безпека», – сказала Черіт Норман Шале, зауваживши, що Вашингтон продовжує підтримувати Мінські угоди і «нормандський формат», – сказала в.о. заступника представника США при ООН посол Черіт Норман Шале.
Вона також зазначила, що США закликають Росію стабілізувати ситуацію в зоні конфлікту, включно з відкриттям нових цивільних пунктів пропуску, розведенням військових сил у районах з найбільшою гуманітарною значимістю і імплементацією заходів підтримки припинення вогню.
«Ми не визнаємо і не будемо визнавати так звану анексію Криму Кремлем. Наші санкції проти Росії залишаться чинними, поки Україна не поверне контроль над своєю територією», – наголосила Черіт Норман Шале.
- Читайте також: Протекторат Донбас. Шоу гібридної капітуляції
Також дотримуватися Мінських та Нормандських зобов’язань Росію закликало посольство США в Україні.
«Ми глибоко стурбовані сьогоднішніми повідомленнями про ескалацію конфлікту на Донбасі та наполегливо закликаємо Росію дотримуватись своїх Мінських та Нормандських зобов'язань», – повідомляє прес-служба відомства на своїй сторінці у Facebook.
Велика Британія
Посол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Мелінда Сіммонс закликала Росію використати вплив над бойовиками для повного виконання Мінських угод.
"Надзвичайно стривожена повідомленнями про різке збільшення порушень режиму припинення вогню поруч з районом розведення у Золотому із застосуванням забороненого Мінськими угодами важкого озброєння, що призвело до людських втрат. Росія повинна використати вплив над своїми ставлениками, аби повністю виконати Мінські угоди", – написала вона у Twitter.
Водночас постійний представник Великої Британії при ООН Карен Пірс закликала Росію сприяти в доставленні міжнародної гуманітарної допомоги на Донбас і забезпечити доступ представників "Міжнародного комітету Червоного Хреста" (МКЧХ) до затриманих.
Латвія
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевічс заявив, що дії Російської Федерації на Донбасі є неприйнятними та порушують Мінські угоди.
«Військова ескалація підтримуваних Росією сил біля Золотого на Донбасі в Україні є абсолютно неприйнятною і явним порушенням Мінських угод і положень про припинення вогню», – написав Рінкевічс у Twitter.
Литва
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс висловив стурбованість черговим загостренням на Донбасі і наступом бойовиків.
«Глибоко стурбований новою військовою ескалацією і наступальними спробами підтримуваних Росією сил поблизу Золотого сьогодні вранці. Реалізація Мінська неможлива без припинення вогню», — написав він у Twitter.
Польща
Міністерство закордонних справ Польщі у відповідь на інформаційний запит Укрінформу висловило занепокоєння ескалацією ситуації на сході України та в черговий раз закликало Росію припинити агресію проти України.
«МЗС Польщі висловлює глибоке занепокоєння ескалацією ситуації на Донбасі упродовж останніх тижнів, останнім проявом якого є сьогоднішній інтенсивний обмін вогнем в Луганській області”, – повідомили в польському МЗС і зауважили, що напади з боку з нелегальних збройних формувань, які підтримує Росія, відбувається у період, коли “завдяки зусиллям в рамках Нормандського формату і конструктивній позиції президента Володимира Зеленського процес врегулювання конфлікту набув нової динаміки».
«МЗС Польщі незмінно закликає Росію припинити агресію проти України, зокрема вивести з окупованої частини Донбасу військові формації, які вона контролює, і безумовно виконати Мінські домовленості»,- йдеться в заяві.
Грузія
Відновлення інтенсивних бойових дій на Донбасі засудила президент Грузії Саломе Зурабішвілі.
«Відновлення інтенсивних бойових дій на сході України є порушенням територіальної цілісності України та національного суверенітету. Я стурбована цим кроком назад, засуджую трагічний розвиток і поділяю емоції українського народу», – наголосила вона у Twitter.
Також ескалацію на сході України прокоментував Міністр закордонних справ Грузії Давід Залкаліані .
«Глибоко занепокоєний повідомленнями про напад підтримуваних Росією сил на українські позиції поблизу Золотого сьогодні (18 лютого – Ред.). Військова ескалація підриває зусилля щодо мирного врегулювання та руйнує будь-який прогрес у цьому процесі», – написав він у Twitter.
Що кажуть у НАТО?
НАТО також висловило занепокоєння ескалацією насильства з боку підтримуваних Росією сепаратистів на Сході України.
«Ми занепокоєні ескалацією насильства з боку підтримуваних Росією сепаратистів на Сході України цього ранку. Це підриває Мінські домовленості та зусилля до мирного врегулювання конфлікту», – йдеться у заяві речниці Альянсу Оани Лунгеску.
Вона наголосила, що НАТО повністю підтримує територіальну цілісність та суверенітет України в межах її міжнародно визнаних кордонів і надалі закликає Росію вивести свої сили, припинити підтримку сепаратистів та докласти справжніх зусиль для імплементації Мінських угод.