Експерти сумніваються, що ухвалення закону про мови призведе до революції

28 Травня 2012, 13:28

«Я думаю, що можна прогнозувати приблизно таку ж реакцію, яка була під час розгляду цього законопроекту у Верховній Раді. Звісно, протести в Києві, хоча і в обмеженій кількості, бурхлива реакція в Західній Україні, резолюції місцевих рад із засудженнями тощо. Втім, я не думаю, що це призвело б до такого суспільного збурення, яке б нагадувало Майдан 2004. Для таких подій потрібна сукупність чинників, а не один привід», – відзначив Фесенко.

Хоча це, на думку політолога, не вплине на загальну ситуацію з мовним питанням і на владу.

«Ця ситуація нагадуватиме реакцію за академіком Павловим – рефлекторна гостра реакція частини суспільства, проте вона не змінить загальної ситуації. На вулиці можуть вийти декілька тисяч (у Києві – Ред.), разом по Україні – декілька десятків тисяч. Втім, треба оцінювати не в кількості, а в тому, чи вплине це на владу. Якщо влада матиме установку – ухвалювати закон, то протести на неї не вплинуть. А в цілому це просто продемонструє в черговий раз розкол суспільства з мовного питання», – вважає він.

Читайте також: «Язична» провокація вдалася. Всі задоволені?

Водночас голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран в коментарі Тижню теж наголосив, що прийняття законопроекту про мовну політику розділить суспільство.

«Партія регіонів розраховує мобілізувати свій електорат під це (прийняття закону про мовну політику – Ред.). Але головне – планує відволікти увагу громадян від питань, які зараз невигідні для «регіоналів», наприклад, питання провалу економічних реформ або соціальне становище. Тобто, думаю, це буде як певний відволікаючий маневр. Хоча значного ефекту, як 4-5 років тому це (підняття мовного питання – Ред.) не матиме. Вийняток – окремі регіони. Хоча я не думаю, що це питання спричинить революцію. Просто погіршиться якість української політики: громадяни замість того, щоб говорити про шляхи реформування країни, обговорюватимуть, хто якою мовою говорить», – додав він.

Читайте також: Законопроект Колесніченка-Ківалова робить українську мову бездержавною

Нагадаємо, на вечірньому засіданні Ради 24 травня під час обговорення законопроекту про мовну політику між депутатами від опозиції й від Партії регіонів сталася бійка, після якої було госпіталізовано депутата від фракції БЮТ Миколу Петрука. Пізніше стало відомо, що БЮТівцю Степану Курпілю під час бійки зламали палець на руці.

Прокурор Києва доручив міліції провести перевірку за фактом цих подій у Верховній Раді.

Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що станом на 24 травня в парламенті було 229 голосів за ухвалення закону про засади мовної політики. Пізніше він заявив, що фракція Партії регіонів і надалі працюватиме для прийняття цього закону.