Експерти: Газпром матиме зиск від наданої Україні знижки на газ

18 Грудня 2013, 10:26

Віце-прем'єр Юрій Бойко пояснив зниження Газпромом ціни палива для Нафтогазу побоюваннями Росії втратити український ринок, пише «Коммерсант-Украина».

«Щодо домовленості по газу… Це вже стало таким великим подразником у наших відносинах: починалися переговори з вартості газу і закінчувалися. Тому прийшло розуміння, що російські колеги втрачають ринок, ми втрачаємо виробництво. Прийшов час йти назустріч один одному" , – сказав Бойко.

Як пояснило виданню джерело в Міненерго, у майбутньому йтиметься про збільшення закупівель газу Україною та створенні газотранспортного консорціуму, який дозволить стабільно транспортувати газ по території країни. "Я думаю , переговори ще попереду, і ми ще дізнаємося , на які поступки пішла Україна, щоб отримати знижку" , – зазначив глава міжнародного енергетичного клубу Q- club Олександр Тодійчук.

Про те, що Україна готова відновити обсяги закупівель газу, раніше заявляв у телевізійному інтерв'ю і Віктор Янукович. За його словами, саме "несправедлива вартість" змусила держава скоротити обсяги споживання російського газу.

Цього року українські компанії куплять у РФ 27 млрд кубометрів газу за середньою ціною $401 за тисячу кубометрів на загальну суму $ 0,8 млрд.

«Якщо Україна відновить закупівлі в повному обсязі, то навіть з урахуванням знижки у Росії буде куплено 51 млрд кубометрів палива на $14 млрд. Таким чином, Газпром виграє в обсязі продажів», – пише видання.

Глава альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик зазначає, що ціни на газ на спотовому ринку Європи сьогодні не опускаються нижче $390 за тисячу кубометрів. "Навіть якщо Газпром отримає збільшення обсягів закупівель газу або створення консорціуму, ця угода вже буде вельми вигідною для російської компанії. Якщо вона отримає і те й інше, то з комерційної точки зору це буде перемога " , – говорить Боровик.

Нагадаємо, 17 грудня в Москві під керівництвом президентів Владіміра Путіна і Віктора Януковича відбулося засідання російсько-української міждержавної комісії. У результаті був підписаний пакет з 14 документів.

Зокрема, російський Газпром і Нафтогаз України підписали доповнення до газового контракту 2009 року, згідно з яким вартість газу для України знизиться з $410 до $268,5 за тисячу кубометрів.

Російський уряд також розмістить частину свого Фонду національного добробуту в розмірі $ 15 млрд. у цінних паперах українського уряду.

Що тепер повинен Київ Путіну в обмін – сторони не повідомили.