Експерти: «Фінляндизація» по-українськи означатиме капітуляцію перед Росією

18 Вересня 2015, 11:59

Сьогодні деякі експертні кола на Заході, намагаючись не дратувати або замирити Росію, під різними обгортками пропонують Україні так званий нейтральний статус і мотивують це начебто «традиційно тісними українсько-російськими відносинами» та наявністю якихось «історичних і легітимних інтересів Росії», але Київ має рішуче відмовитися від цього. Про це на сторінках «Тижня»  пишуть експерти Богдан Яременко та Олег Білокус.

«Як можна зрозуміти, така «фінляндизація» по-українськи означатиме для нас фактичну капітуляцію перед агресором, абсолютне табу на вступ до НАТО, заморожування відносин із ЄС на рівні Угоди про зону вільної торгівлі, та й то з вилученнями, обмеженнями та поправками, право вето Москви на будь-які зовнішньополітичні кроки Києва, що навіть потенційно матимуть антиросійський характер або просто суперечитимуть реальним чи уявним інтересам Росії. Фактично це призведе до остаточної втрати Україною європейської перспективи та до принизливого статусу сателіта Росії, проти чого, власне, й повстало українське студентство у листопаді 2013 року і що стало каталізатором Революції гідності», – йдеться в матеріалі.

Услід за цим, вважають експерти, Росія обмежить будь-яку присутність та інтереси країн Заходу в Україні: не лише в зовнішньополітичні царині, а й у питаннях торгівлі, інвестицій, доступу до кредитів, технологій і т. ін. Фактично йтиметься не про добровільні обмеження щодо певних зовнішньополітичних рішень, а про васальну залежність, перетворення на ринок збуту, колоніальне економічне становище.

«При цьому залежне становище від північного сусіда зовсім не означатиме усунення чи мінімізації безпекових загроз із його ж таки боку. Найкращі приклади цьому – Білорусь та Казахстан, держави, які, будучи військово-політичними союзниками Росії, водночас змушені протидіяти інформаційній, пропагандистській, економічній експансії та безпековим викликам РФ», – пишуть вони.

Експерти переконані, що Київ має рішуче відкинути ці недолугі ідеї, які на початку ХХІ століття хочуть спрямувати його в сіру зону на краю Європи й нав’язати нам «обмежений суверенітет» промосковського ґатунку.

Крім того, автори вважають потрібним наголосити, що згідно з «доктриною Путіна» територіальна цілісність і суверенітет слабких держав є полем домовленостей сильних. Отже, Україна, яку сьогодні Кремль вважає недодержавою, не може (й не має права) серйозно розраховувати на виконання Москвою будь-яких зобов’язань або договорів.

Зазначимо, що під терміном «фінляндизація», що з’явився в міжнародній політиці за часів холодної війни, розуміють нейтральний статус держави, яка підтримує з усіма країнами/блоками країн рівні, добросусідські та взаємовигідні відносини.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень».