Експерт: Закон про мови можуть відкласти, щоб не влаштовувати скандалів під час Євро-2012

28 Травня 2012, 16:24

Зокрема, голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран вважає, що спроби ухвалити цей законопроект будуть. Втім, наразі напруга спаде, оскільки депутати зосередяться на передвиборчій кампанії по мажоритарних округах.

«Поки ще немає де-факто голосів за цей закон, напруга може на певний час спасти. Але не виключено, що саме в розпал виборчої кампанії, ближче до виборів, це питання знову буде порушено. Саме тому, щоб переформатувати політичний дискурс і виборчу кампанію і поділити Україну на дві частини, в однієї з яких Партія регіонів збирається отримати підтримку», – зазначив Таран.

За його словами, якщо законопроект і будуть ухвалювати, то це зроблять зненацька.

«Під час виборчої кампанії, коли обговорюватимуть провал влади, економічну ситуацію, вони (Партія регіонів – Ред.) раптом поставлять цей закон, і це дасть інформаційний вибух для виборчої кампанії і відволікатиме деякий час від соціальних проблем», – пояснив він.

На думку Тарана, інтрига полягає в тому, «чи зможе Партія регіонів під час виборчої кампанії «надавити» на «тушок», щоб вони голосували за цей закон».

«По великому рахунку багатьом «тушкам» це не вигідно, бо вони будуть йти по округах, де це питання не популярне. Але це потрібно Партії регіонів. І от якщо вона під час виборчої кампанії зможе це зробити, то буде просувати цей закон. Якщо вважатиме, що це буде вимагати багато зусиль, то це питання відкладуть», – вважає політолог.

«Мовною» ситуацією маніпулюють як опозиціонери, так і провладні депутати, вважає політолог Володимир Фесенко.

«Все, що відбувається, значною мірою це передвиборний спектакль, при чому з обох боків. Я поділяю думку, що обидві сторони переслідують свої інтереси перед виборами. Утім, не завжди враховують, як на Заході, так і в опозиції, психологію наших можновладців. Вони не звикли програвати. У них були такі прикрі випадки, коли вони чекали реваншу, але зараз, коли вони при владі, виходять з того, що треба демонструвати силу. А тому якщо не буде змінена установка згори, закон буде проголосований», – переконаний Фесенко.

На його думку, частина оточення Януковича проти таких передвиборних ігор.

«І проти того, щоб чіпати мовне питання загалом. В цьому питанні як і в інших, починаючи від питання Юлії Тимошенко до інших, в оточенні президента нема єдності. А отже, хто переконає президента в своїй правоті, так він і буде діяти. Теоретично президент може не підписати або відправити цей закон на доопрацювання, але з точки зору електоральної логіки «регіоналам» цей закон потрібен, адже треба демонструвати виконання обіцянок Януковича і Партії регіонів своїм виборцям. Звичайно мовне питання набагато менше важить соціального, але це також декілька відсотків голосів по Криму, по деяких великих містах, таких як Одеса», – пояснив експерт.

За словами Фесенка, якщо й буде ухвалюватися цей законопроект, то виключно у гострій конфліктній ситуації.

«Цей закон якщо й буде ухвалюватися, то в гострій конфліктній ситуації, коли парламент в нормальному режимі працювати не буде. «Регіонали», можливо, підтягнуть всі свої бойові резерви, звільнять президію і проголосують. Як це було з «харківськими» угодами. Водночас я не виключаю, що, аби не влаштовувати скандалів під час Євро-2012, це можуть зробити трохи пізніше – наприклад, в липні», – підсумував він.