«Зараз тему санкцій треба спрямовувати не на Януковича і його оточення, які вже «замазані». Загрозу санкцій треба спрямовувати на тих, хто не був причетний до цього (силового розгону протестувальників на Майдані Незалежності – ред.). Щоб вони не підтримували режим Януковича і розуміли – якщо і надалі мовчки будуть за цим спостерігати, то опиняться з ними в одному човні. Маю на увазі українських олігархів. Потрібно вести роботу саме з ними», – переконаний Горбач.
Водночас, він наголошує – для введення санкцій з боку Європейського Союзу знадобиться щонайменше рік.
«Для санкцій ЄС потрібно узгодити довгі бюрократичні процедури. Національні санкції можна вводити швидше. Наприклад, США можуть застосувати їх дуже швидко, члени ЄС можуть самостійно протягом двох днів-тижня їх ввести», – переконаний Горбач.
Водночас, він додає, що наразі США та країни ЄС не бачать підстав для запровадження санкцій проти влади України.
«У світі відбувається багато злочинів, на які світ не реагує негайними санкціями. Для санкцій проти України потрібен офіційний привід, розслідування, якісь докази. Потрібна юридична підстава. Заяв опозиції і кадрів телебачення про побиття журналістів, нажаль, не вистачає. Тобто, наявності факту без юридичних процедур недостатньо. Тим більше, якщо йдеться не про особисті санкції на кшталт невидачі віз», – переконаний експерт.
«Якщо мова йде про блокування рахунків в банках – це ще складніше. Бо мають бути розслідування, там задіяні банківські таємниці. Ці юридичні процедури досить тривалі», – зауважив Горбач.
На його думку, країни Заходу можуть застосувати проти української влади санкції за умови ескалації конфлікту.
«Захід може вдатися до таких санкцій, але не на цьому етапі, а якщо, не дай Бог, відбудеться ескалація насильства з боку влади і силових органів проти мирного протесту», – вважає Горбач.
Що ж до петиції на сайті Білого Дому, за яку агітували підписуватися українців, то, на думку експерта, США документ розглянуть.
«Петиція виявилася хорошим мобілізаційним фактором. Її розглянуть, бо вона набрала більше 100 тисяч підписів. Але вибір способів реагування на цю петицію залишається за американською владою», – сказав він.
Як відомо, Адміністрація президента США може розглягути петицію з вимогою застосувати санкції до президента України Віктора Януковича і членів Кабінету міністрів, яка набрала понад 120 тисяч підписів.
Водночас, голова правозахисної організації Freedom House Девід Кремер закликав ввести адресні санкції проти президента Віктора Януковича і членів його сім'ї через застосування сили проти протестувальників.