Експерт: влада залишила в законі про вибори шпарину для перегляду їх результатів

16 Квітня 2012, 14:16

За його словами, влада чудово розуміє, що може й не виграти ці вибори.

«Влада зараз чудово розуміє, що, якщо вибори відбудуться чесно і прозоро, навіть за ухваленим законом про вибори, що мав на мені дати всі переваги для формування провладної більшості вже у новій Верховній Раді попри брак підтримки, може їх не виграти. І тому зараз шукаються всі можливості, щоб принаймні потрошку дати для влади можливість отримати перевагу в майбутньому парламенті», – заявив він.

«Є також і «план Б» – визнати вибори або їх частину недійсними. Це залежатиме від ситуації. Для цього закладаються певні можливості, певні порушення, щоб повертатися до цього питання. Зокрема, сам закон про вибори, за який влада ж голосувала. А потім виявилося, що не можна, наприклад, одночасно балотуватися за партійними списками і по мажоритарці. Закладаючи наперед неправові рішення, влада залишила для себе можливість переглядати результати в межах цього закону. У тому числі і позбавивши тих громадян, які за кордоном, конституційного права голосувати по мажоритарці. Я не виключаю, що це може стати підставою для перегляду результатів виборів в той чи інший спосіб», – зазначив політолог.

Зацікавленість влади у визнанні виборів нелегітимними, як одному з варіантів досягти поставленої мети – утворити парламентську більшість, Таран пояснює тим, що «всі важелі впливу на суди, на правоохоронну систему, є в руках у влади».

«І вона як захоче, потім вивертатиме цю ситуацію», – уточнив він.

Водночас опозиції, на думку Тарана, захоче визнати вибори недійсними у випадку, коли вони справді будуть нечесними.

«Це буде напевно єдиний випадок, коли вона цього може вимагати. Але коли дійде до практичного втілення цього невизнання, то опозиції жодних шансів, бо вона нічого не контролює», – вважає політолог.

Таран зазначає, що опозиції не варто було підтримувати закон про вибори.

«Хоч зараз вони відкликають свої голоси (з-під закону про вибори – Ред.), що має більше політичне значення, а не практичне. По суті, голосуючи за закон про вибори, опозиція взяла хабар від влади. Опозиціонерам напевно пообіцяли, що вони зможуть провести відносно чесні вибори по пропорційній системі, але мажориатарка буде на відкуп владі. Звичайно, я вважаю, що це було помилкою опозиції голосувати за цей закон», – вважає політолог.