НОВИНИ

КС визнав незаконним одночасне балотування за партійним списком і по мажоритарці

Конституційний суд визнав неконституційним положення закону про вибори народних депутатів, яким допускається одночасне висунення кандидатів у депутати за списком партій та в одномандатних округах. Таке рішення суд оголосив сьогодні.

Зокрема, КС визнав таким, що не відповідає Основному закону, положення частини 5 статті 52 закону "Про вибори народних депутатів", згідно з яким одна й та сама особа може бути включена у виборчий список кандидатів у депутати від партії й висуватися при цьому в одному з одномандатних виборчих округів у порядку, установленому партією або в порядку самовисування.

КС також визнав неконституційним положення закону, за яким людина, яка була обрана і по одномандатному і в багатомандатному окрузі, проходить до ВР  в одномандатному окрузі, а в багатомандатному проходить наступний за ним у списку кандидат.

Нагадаємо, положення ч.3 ст.3 і ч.5 ст.52 закону «Про вибори народних депутатів України» про одночасне висунення кандидатів за партійними списками і округах оскаржили в КС 51 народний депутат та уповноважений в Україні Європейського комітету прав людини Вадим Гальченко. 

Автори подання вважали, що цими положеннями закону де-факто встановлюється обмеження на реалізацію рівних виборчих прав кандидатів у народні депутати за ознакою членства або належності до політичної партії і надаються привілеї депутатам-списочникам.

Як відомо, у 1998 році КС уже приймав рішення, яким визнав неконституційним право однієї особи одночасно балотуватися в депутати Ради за партійним списком й за мажоритарним округом.

Незважаючи на це, під час внесення чергових змін до закону "Про вибори народних депутатів" в 2011 році разом із введенням змішаної системи виборів у цей закон було закладено норму, що дозволяє балотуватися й за партійним списком, і за мажоритарним округом.

Ініціаторами подання про оцінку конституційності вказаної норми виступили депутати від Партії регіонів.

Вибори Ради призначено на 28 жовтня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.