Експерт: влада дискредитує Яценюка через його президентські амбіції та внутрішні проблеми у фракції

9 Квітня 2013, 13:46

За його словами, наразі можна помітити певні елементи кампанії з дискредитації Яценюка.

«Певні прояви такого тиску на Яценюка безумовно є. Але треба розуміти, що зроблена помилка під час формування виборчого списку, де було багато сумнівних персонажів. А зараз дійсно працюють персонально по Яценюку, і це справа не особисто в ньому, а в тому, що він очолює найбільшу опозиційну фракцію, в якій є багато внутрішніх проблем і яку можна легше розколоти, ніж УДАР чи «Свободу», – зазначив він.

Втім, Фесенко виключає, що Яценюк може піти з посади.

«Відставки Яценюка не буде. Але вже є такий наслідок (кампанії з дискредитації – Ред.) як зростання внутрішньої напруги у фракції. І я не виключаю, що може не зараз, а пізніше – восени, якщо Рада буде «жити» після нинішніх подій, можливий не стільки розкол, як кілька відколів. Нині під час протистояння між владою і опозицією частина опозиціонерів на це не підуть, а через певний час за більш постійних умов можуть утворити окрему фракцію, щоб не було звинувачень у розколі», – вважає політолог.

Директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко вважає, що основний «удар» спрямований на Яценюка, зважаючи на його президентський рейтинг.

«Він зараз є найбільш рейтинговий лідер найбільшої опозиційної сили. Очевидно зацікавленість в його дискредитації є ще й тому, якщо говорити про президентські рейтинги другого туру, то він серед тих, хто виграє у чинного президента», – додав експерт.

Найнегативніші наслідки такої кампанії, за прогнозами Якименка, може стати негативна критика, що поширюватиметься з середини опозиції.

«Найнегативніші наслідки для опозиції, якщо ці процеси йдуть з середини. Тоді вони мають найгірші наслідки, тому що дійсно прихильники опозиції бачать, що не має внутрішньої єдності, особливо публічне з’ясування стосунків, звинувачення. Людям це дуже сильно нагадує історію 2004-2005 років і подальшого розпаду «помаранчевої» команди. Якщо зараз почнеться з’ясування стосунків, це буде деморалізації певної частини суспільного електорату. В цьому головна небезпека», – вважає він.

У свою чергу директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран припускає, що така ж кампанія з дискредитації після Яценюка буде спрямована на інших лідерів опозиційних фракцій.

«Очевидно, що опозицію мають намір знищувати не всю одразу, а поодинці. Спочатку «стріляють» по Яценюку, потім напевно візьмуться за УДАР і можливо наприкінці – за «Свободу», коли йтиметься про президентські вибори. Оскільки суть цієї кампанії – розколоти опозицію на багато груп», – вважає експерт.

Про наслідки цієї кампанії у випадку її запровадження, як зазначає Таран, наразі говорити рано.

«Втім, однозначно, чим більше ця кампанія буде явною, як зараз, тим менший матиме ефект», – додав він.

Нагадаємо,  4 квітня депутати Олег Канівець, Віталій Немілостівий, Роман Стаднійчук та Ігор Скосар вийшли із фракції “Батьківщина”.

Немілостівий і  Стаднійчук брали у часть у так званому "виїзному" засідання Ради, а Канівець і Скосар  в заяві, поширеній у ЗМІ, пояснили свій вихід з "Батьківщини"  тим, що не бажають брати участь у політичному «театрі одного актора», яким, на їхню думку, є лідер фракції Арсеній Яценюк.

Народний депутат Анатолій Гриценко пізніше заявив, що  допускає можливість виходу з фракції«Батьківщина», якщо «вожді опозиції й надалі будуть лише імітувати боротьбу, приймати одноосібно  рішення».

Сам же Яценюк пояснив вихід депутатів як частину «спецоперації» влади проти нього.

Пізніше депутат Андрій Табалов (позафракційний), що раніше вийшов з фракції, заявив, що готовий вступити у неї знову за умови, якщо Яценюк залишить посаду її глави цієї фракції.

Цю заяву Табалова соратники Яценюка називають "сценарієм адміністрації президента", спрямованим на розкол політичної сили, і стверджують, що "негідникам у фракції робити нічого".