«На 90% такої реклами стоїть зірочка і є маленький переклад, який свідчить, що усе відповідає нормам законодавства. Це така лазівка, вона існує, всі нею користаються», – розповів експерт.
За словами фахівця, наразі в Україні немає експертного моніторингу порушень мовного законодавства у рекламі. Проте, якщо порушення і є – вони не носять масового характеру, принаймні у центральній і в західній Україні.
«Імовірно, це явище існує у східних областях. Але там також штрафують. Я точно знаю, що у Києві штрафують за порушення, і таку рекламу знімають», – сказав експерт.
Читайте також: чому Латвія сказала "ні" російській мові
За словами Біденка, те, що відбулося у Молдові, коли держава запровадила величезний штраф за рекламу російською мовою є ненормальним. «Молдавські колеги виходили на нас, жалілися. Ми писали експертизу як це (регулюється мовне законодавство – ред.) робиться в Україні і Росії. На жаль, наша експертиза не переконала місцеву владу в тому, що те, що вони роблять є дикунством», – сказав Біденко.
Він також зауважив, що і в Україні можливо отримати великий штраф за порушення мовного законодавства в рекламі, але для цього потрібно дуже постаратися.
«У нас контролюючий орган – це Держспоживзахист. Якщо він помічає порушення, то робить зауваження, аби його усунути. Власник реклами сплачує штраф. Якщо власник вдруге попадеться – штраф буде більшим, а якщо втретє – то штраф збільшиться ще, відповідатиме, приблизно, «молдовським» цифрам», – сказав експерт.
За його словами, в Україні немає мовної проблеми, вона роздувається політиками. Мовляв, у всьому світі є чітка норма – реклама має бути тією мовою, якою говорить її аудиторія. Тому, наприклад, в Штатах ніхто не штрафує за іспаномовну рекламу.
«Штрафи у Прибалтиці, Грузії та Молдові – це приклади банально політичної, навіть дипломатичної боротьби з російськомовним населенням. Реклама – це чистий бізнес. Вимагати, щоб реклама була певною мовою – це те саме, що вимагати, аби всі будинки були червоного кольору», – сказав він.
Нагадаємо, у Молдові парламентарі схвалили законопроект, який забороняє розміщення реклами винятково російською мовою. Штраф за його порушення складатиме близько $900.