Експерт: в межах Європи Мельнику нема де сховатися від екстрадиції

31 Серпня 2013, 12:34

«В межах Ради Європи, куди входить 47 держав, діє Європейська конвенція про видачу правопорушників. Сюди не входить Білорусь, однак, з нею Україна уклала окремий договір у 2009 році і він був ратифікований. Тому фактично в межах Європи йому (Мельнику. – Ред.) немає де сховатися від екстрадиції. Крім цього, є окрема конвенція про правову допомогу в межах СНД», – повідомив експерт.

Водночас з майже 200 країн світ, зауважує Хавронюк, Україна не має таких договорів зі 100-130 з них.

Він зазначає, що якщо країни не мають таких договорів, то «фактично екстрадиція – нездійсненна».

«Хоча договір про екстрадицію може бути в різних формах. Наприклад, крім безпосреедньо договіру про видачу чи екстрадицію може бути договір про правову допомогу в кримінальних справах або навіть про боротьбу з тероризмом з відповідними положеннями про екстрадицію. Хоча в останньому випадку договір може стосуватися вузького кола злочинів», – зазначив експерт.

Умови, за якими країни можуть відмовити у видачі правопорушників, за словами Хавронюка, також прописані відповідними договорами.

«Наприклад, не видають особу, якщо їй загрожує смертна кара, чи кримінальне правопорушення, в якому вона підозрюється, не передбачає позбавлення волі (а лише арешт чи виправні роботи). Якщо закінчилися строки давності чи особа не є громадянином України. Однак, щодо Мельника такі умови – відсутні», – зауважив експерт.

Як повідомили ЗМІ з посиланням на джерела у центральному апараті МВС та Головному слідчому управлінні МВС, колишній ректор Національного університету Державної податкової служби Петро Мельник імовірно перебуває в одній з європейських держав, з якими Україна не має договору про екстрадицію.

Нагадаємо, 27 серпня голова МВС Віталій Захарченко заявив, що правоохоронні органи встановили місце перебування Мельника і готуються до його затримання та екстрадиції в Україну. Міністр уточнив, що місце перебування втікача вдалося встановити завдяки  оголошенню його у міжнародний розшук по лінії Інтерполу.

28 липня на питання, в якій країні перебуває Мельник, Захарченко відповів: "Коли зловимо, тоді все й розповімо".

Втім, за словами речника МВС Сергія Бурлакова, правоохоронні органи ще не отримали інформацію про затримання Мельника.

Затриманий 27 липня у власному кабінеті при отриманні хабара Мельник у ніч на 9 серпня втік з-під домашнього арешту і зник у невідомому напрямку.

За повідомленням газети "Сегодня" з посиланням на джерела, Мельника знайшли в Австрії. Втім, ще не затримали.

Позначки: