«Системної ціленаправленої політики відходу від споживання природного газу, який ми на сьогоднішній день фактично монопольно беремо у Росії, немає. Тобто є розмови, але ціленаправленої допомоги, наприклад, населенню, підприємствам, як це є в ЄС, зокрема, у Польщі, немає», – заявив Боровик.
На думку експерта, «поки такої політики не буде, це все будуть лише розмови для заробітку конкретних осіб». Він вважає, що як нинішня, так і попередня влада діє лише тоді, коли їй це вигідно.
«Тобто, якщо конкретний олігарх займеться цим напрямком, – на сьогоднішній день цим напрямком займається людина в уряді із паливно-енергетичного сектору, – тоді будуть впроваджуватися альтернативні джерела енергії. Але лише тому, що це модна тема і тому що таким чином конкретне бізнес-угруповання буде заробляти гроші», – вважає Боровик.
Коментуючи заяву президента Віктора Януковича про те, що дорогий газ потрібно замінювати, зокрема, вугіллям, експерт зазначив, що на сьогоднішній день весь світ намагається відмовлятися від цього джерела, оскільки воно є джерелом парникових газів.
«З одного боку це дешевше джерело енергії, з іншого боку, це те джерело, яке забруднює атмосферу», – заявив Боровик.
За його словами, у напрямку запровадження альтернативних джерел енергії за весь період незалежності було зроблено лише один дуже серйозний крок – прийняття закону про так завний «зелений тариф».
Цей закон дає змогу впроваджувати альтернативні джерела енергії, реалізовувати серйозні бізнес-проекти, при цьому продаючи електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел енергії по тарифу, вдвічі більшому, ніж у традиційних джерел енергії.
Однак цей закон діє фактично для великих і середніх проектів, не ніяк не стимулюючи просте населення і малі підприємства до впровадження енергозберігаючих заходів.
«Це фактично єдиний крок, зроблений в цьому напрямі. Ми пропонували дуже багато інших, у тому числі зробити незалежний фонд по енергозбереженню. Однак на сьогоднішній день тільки розмов багато, а реальних кроків – мало», – зазначив Боровик.
За словами експерта, на сьогодні рівень використання альтернативних енергоносіїв в Україні тримається на рівні близько 2%.
Нагадаємо, у 2009 році екс-прем’єр Юлія Тимошенко заявляла про наміри запровадити в Україні масове використання альтернативних джерел палива, завдяки чому Україна могла б зекономити близько 10 млрд куб м газу.
Як запевняє нинішній прем’єр Микола Азаров, Україна на 100% залежить від поставок російського природного газу, однак активно працює над диверсифікацією поставок енергоносіїв до України.