Матвієнко переконаний, що Україна нині може претендувати на компенсації за наслідки Чорнобильської катастрофи, але для цього треба спершу визначити, який правовий статус мала Україна на момент Чорнобильської аварії.
«Якщо Україна була окупованою територією або колонією, і такі техногенно небезпечні об’єкти розміщувалися на її території без врахування позиції населення, то ми можемо ставити питання про компенсацію наслідків Чорнобильської катастрофи від правонаступника Радянського Союзу. Якщо ми визначаємося, що Україна була державою, в такому випадку, про компенсації мова не йде», – зазначив він.
Окрім цього, він вважає, що події у Чорнобилі мали неабиякий вплив на розвиток руху «зелених» у країнах Західної Європи.
«По суті, Чорнобильська катастрофа «сприяла» створенню цієї нової політичної течії у західних демократіях», – додав політолог.
У впливові подій 1986 року на розвиток «зелених» політичних рухів у Європі не сумнівається і керівник центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. Однак, на думку експерта, в Україні такі політичні настрої популярності не набули.
Натомість керівник Центру системного аналізу і прогнозування Ростислав Іщенко вважає, що Чорнобильська катастрофа стала одним із перших сигналів, який засвідчив помилки у діях команди Горбачова, а вже після 1986 року почалася справжня ланцюгова реакція.
Окрім того, на думку Іщенка, «чорнобильська тема» не раз опинялася в центрі політичних маніпуляцій.
«Чорнобиль не раз використовувався зовнішніми силами для того, щоб можна було отримати певні переваги на українському ринку. В цілому, тему Чорнобильської катастрофи в усьому світі активно використовували противники атомної енергетики для того, щоб довести два моменти. По-перше, заперечити доцільність атомної енергетики в принципі. По-друге, довести недоцільність роботи саме з пострадянською атомною енергетикою», – наголосив він.
Нагадаємо, президент Віктор Янукович заявляв, що на Чорнобильській донорській конференції у Києві було зібрано близько 550 млн євро.
Після конференції про намір виділити кошти на ці цілі заявили Польща (1,5 млн євро) і Саудівська Аравія (20 млн доларів).
Україна під час міжнародної конференції розраховувала одержати €740 млн, яких не вистачає на зведеннянового безпечного конфайнмента «Укриття» над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.
За словами Януковича, завдяки зібраним на донорській конференції коштам Україна отримала можливість побудови укриття над четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції до 2015 року.