Експерт: у газових переговорах Азарова стримує справа Тимошенко

24 Грудня 2011, 19:31

«Якщо була б готова до будь-яких поступок, то ми б уже мали угоду і нову ціну на газ», – зазначив політолог.

«Я думаю, що варіант, який озвучив Янукович, відображає базову позицію української сторони, тобто трьохсторонній консорціум і ціна бажано не більше $250. Хоча я не виключаю, що якщо б росіяни погодилися на трьохсторонній консорціум, то українська сторона готова і на вищу ціну. Звісно, можливий і двосторонній консорціум, але зі спільним менеджментом. Я не вірю, що здатні віддати 100% (ГТС. – Ред.). Це суперечить інстинктам і певному світогляду Януковича й Азарова. Для Януковича це один із головних активів, мовляв, як віддати один з головних елементів власного майна. Натомість для Азарова характерне певне державницьке мислення, він уособлення класичного державного чиновника. Крім цього, Азаров так чи інакше оцінює ситуацію з погляду нинішньої долі Тимошенко. Я думаю, що прецедент нинішнього судового процесу Тимошенко має наслідки, зважаючи на поведінку деяких високопосадовців, зокрема і Азарова. Вони так чи інакше примірятимуть, чи не постане така загроза і для них в перспективі, якщо підпишуть таку угоду. Я думаю, Микола Янович не хоче брати на себе таку відповідальність, якщо не буде підпису самого президента», – вважає Фесенко.

Політолог нагадує про ще один варіант вирішення газового питання з Росією – судовий.

«Є в запасі інший варіант, більш конфліктний, – це судова процедура. Я не виключаю, що врешті-решт до цього дійде. Однак узимку йти на такий конфлікт занадто ризиковано, є ризики відключення газу чи спалаху нової газової війни. Втім, такий варіант цілком вірогідний, ретельно підготувавшись і спираючись, зокрема, на підтримку Європи», – зауважує експерт.

Фесенко відзначає, що традиційно нова влада в Україні намагається встановити свій контроль над «газовою трубою».

«Від деяких економістів я чув, що окрім справді складної ситуації є ще й інтереси окремих бізнес-груп. Причому не тих, які традиційно розглядають в такому випадку – Фірташа, Ахметова, а інтереси нової молодої бізнес-політичної групи, яка також хоче «сісти на трубу». Це традиційно спостерігається в українській владі. Подейкують, 2009 року газова угода не обійшлася без певних інтересів Юлії Володимирівни. Зараз нові керівники в країні. За традицією вони також хочуть «присісти на трубу», – зазначає експерт.

На думку Фесенка, якщо українській владі не вдасться найближчим часом провести результативні газові переговори, то доведеться «готуватися до $416 і скорочувати споживання газу».

«Стратегія росіян дуже проста. У цій ситуації Україна більш залежна і змушена торгуватися. Ми майже в глухому куті, а тому вони просто хочуть примусити нас до максимальних поступок. Вони чекають і сподіваються, що складне становище і фінансове, й енергетичне змусить нас піти на ці максимальні поступки», – підсумував Фесенко.

Нагадаємо, 20 грудня у Росії відбулися переговори керівників України та Росії з газового питання. Однак жодного рішення не прийняли. За словами прем'єр-міністра України Миколи Азарова, перемовини тривають.

Натомість ЗМІ повідомляють, що Україна вже погодилася на пропозицію Росії створити консорціум на базі ГТС, а головні розбіжності сторін зараз стосуються умов його створення.

Сьогодні Верховна Рада прийняла в цілому державний бюджет на 2012 рік з урахуванням ціни на газ у $416.