Як пише експерт, «Сім'я» робить ставку на внутрішній видобуток газу. «Про це свідчать як вище згадана угода із Shell, так і скандал із компанією Шуфрича-Рудьковського «Нафтогазвидобування», яка до останнього часу контролювала близько третини видобутку газу в Україні», – зазначає він.
Крамар зауважує, що «Сім'я» має широкі можливості для нарощування своєї частки і в інших проектах, пов’язаних із газовидобуванням», маючи повний контроль над Міністерством природних ресурсів та Мінергетики, які де-факто курує Едуард Ставицький.
«Подейкують, що навіть у спільному проекті із всесвітньо відомою компанією Shell є інтерес «Сім'ї», який може представити маловідома компанія «СПК-Геосервіс», зазначає експерт. Остання уже зараз отримала 10% акцій у «Надра Юзівській», яка і є партнером Shell Exploration and Production Ukraine Investment BV.
При цьому експерт не виключає, що частка «СПК-Геосервіс» у «Надра Юзівській» у будь-який момент може зрости до контрольного пакета, «як це уже було із часткою таємничих приватних інвесторів в іншій близькій до «Сім'ї» компанії «ХлібІнвестБуд».
«Не дарма ж СП з видобутку сланцевого газу отримало привілейовані умови для роботи», – підкреслив Крамар.
Так, згідно з угодою між Shell і «Надра Юзівська» звільняються від сплати абсолютної більшості податків і зборів у нафтогазовидобутку і платитимуть лише податок на прибуток, ПДВ і вносити плату за надрокористування.
Незалежно від змін українського законодавства, ставка податку на прибуток для інвесторів проекту з 2014 року становитиме лише 16%. Передбачені санкції до держави у разі несвоєчасного повернення ПДВ. На інвесторів проекту не поширюється дія будь-яких нормативних документів українського уряду, органів місцевого самоврядування, якщо вони обмежують права інвестора.
Перевірки діяльності Shell і «Надра Юзівська» має проводити один держорган не частіше одного разу на три роки, їхня тривалість не може перевищувати 10 днів.
Більше читайте у статті «Газ для Межигір'я» у №5 «Українського тижня».