Він також відзначив, що спроба Росії розв'язати третю газову війну виявилася «досить погано підготовленою».
«Якщо в 2009 році Європа свято увірувала в те, що Україна є головною причиною зупинки транзиту газу, то у 2012 році – тримає руку на пульсі подій. Згідно із заявою прес-секретаря Єврокомісії Марлен Хольцнер, скорочення поставок російського газу відбувається через холодну зиму в Росії, яка сама зараз потребує більшого об'єму газу. А представник «Газпром експорту» вважає, що завищені запити Європи на поставки російського газу – не більше, ніж понадконтрактні хотілки», – відзначив Землянський.
Україна у цій ситуації, підкреслив експерт, сама відчуває недостачу у поставках російського газу, який також поставляється за заявками.
«З початку лютого Нафтогаз просив 150-160 млн. кубометрів на добу, задовольнялися ж ці заявки лише на 20 %. Так, 2 лютого Газпром поставив 410 млн. кубометрів газу, з яких 385 млн. призначалися Європі. Недостатні 100 млн. кубів Україна компенсувала за рахунок сховищ, але тоді навіщо було обвинувачувати нас в понадконтрактних об'ємах споживання? Відповідь проста – щоб виправдати недостачу ресурсу, який було направлено на внутрішні потреби споживачів у РФ», – заявив Землянський.
При цьому він підкреслив, що у разі потреби, Україна зможе компенсувати європейським споживачам об'єми газу, які недопоставляються Росією.
«Виходячи з об'ємів газу, що знаходяться в сховищах, Україна може абсолютно спокійно запропонувати Європі компенсувати недостатні об'єми російського газу. Тоді Євросоюзу згодом буде дуже складно погоджуватися на продовження будівництва обхідних Північного і Південного потоків, оскільки наступної аномально холодної зими рятівних українських сховищ газу просто не буде у системі забезпечення Європи російським газом», – відзначив експерт.
Як повідомлялось, національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» максимально збільшила відбір природного газу з власних підземних газосховищ, а також скоротила обсяги відбору природного газу, який постачається Газпромом у газотранспортну систему України. Такі дії дозволятьь забезпечити максимальний рівень експорту газу до країн Європи.
Нагадаємо, першими про про зниження поставок газу з Росії в обсягах від 7 до 30 % заявили Італія, Австрія, Словаччина та Польща.
Згодом у Газпромі визнали, що на кілька днів зменшували поставки газу до Європи.