Експерт: Росія через своїх агентів в оточенні Януковича переконуватиме його не поступатися ЄС у питанні Тимошенко

16 Жовтня 2013, 13:40

«Росія – непередбачувний актор на політичній сцені. Якщо згадувати її попередні форми дії, зокрема торговельні війни, газовий й енергетичний тиск, то від неї можна чекати щозавгодно», – вважає Горбач.

За його словами, прецендети тиску на Україну були, і вони можуть повторюватися.

«Проте я не пригадую жодного прикладу задобрювання партнерів, особливо це стосується України чи Білорусі. Власне, батіг був, а пряників ніхто не побачив – навіть, якщо гіпотетично про них говорили. І зараз я не думаю, що керівництво РФ діятиме за допомогою пряника, серйозно щось пропонуватиме, а продовжуватиме лише розмови, які ведуться уже півроку про гіпотетичні переваги Митного союзу, у які ніхто вже не вірить», – наголошує Горбач.

З іншого боку, експерт не виключає наявність у Росії інструментів впливу на деякі країни ЄС, які допомогли б зірвати домовленості з Україною.

«Навряд чи якась європейська країна наважиться діяти відкрито на боці Росії, бо вона перетвориться на ізгоя у самому ЄС, і не отримає співмірних вигод. Тому я думаю, що ця опція втрачена», – вважає Горбач.

На його думку, сьогодні Росія втратила свої позиції іміджевого плану.

«Все, що може робити Росія, – це діяти формально через громадян України, так би мовити через агентів впливу всередині країни. І не лише на вулицях, не лише через референдуми чи «Український вибір», але діяти і всередині влади, тобто пробувати впливати на Януковича через його близьке оточення», – зазначає експерт.

За його словами, ці "агенти" намагатимуться схилити президента до таких дій, які зроблять угоду про асоціацію з ЄС неможливою, а найлегше це зробити через справу Тимошенко.

«Їхнє завдання – схилити й утвердити Януковича у думці, щоб він не поступався питанням Тимошенко, і це має всі шанси привести до провалу підписання угоди. Це насправді один із найбільш ефективних сценаріїв Росії», – вважає Горбач.

За його словами, Росія програла історично тоді, коли Україна почала переговори з ЄС щодо угоди про асоціацію.

«Тоді Росія взагалі не могла нічого запропонувати для об’єднання, лише потім почала наздоганяти ЄС. Інша справа – Росія теж не стоїть на місці і буде змінюватися внітрішньо», – зазначає Горбач.

За його словами, доля цього Євразійського альянсу насправді невідома.

«Можливо, за якийсь час Митному союзові і Росії доведеться пристосовуватись до ЄС у новій ролі. І це був би непрограшний варіант для Росії. Якщо у Вільнюсі Україні вдасться перейти у формат асоціації з ЄС, то російська сторона теж зможе знайти для цього якусь вигоду – в першу чергу – економічну», – вважає експерт.

 Як повідомлялось, 15 жовтня Олександр Кваснєвський повідомив, що ЄС запропонував президенту Віктору Януковичу застосувати до екс-прем`єр-міністра Юлії Тимошенко процедуру «часткового помилування», зокрема, зменшити її термін ув’язнення з 7 років до 2 років, які екс- прем’єр вже перебуває в ув`язненні. Пізніше оприлюднили текст звернення Кокса та Кваснєвського до президента з проханням про помилування Тимошенко. 

Начальник Департаменту країн Східного партнерства та Європейської служби зовнішньої дії Дірк Шубель повідомив, що ЄС прийматиме остаточне рішення про підписання Угоди про асоціацію з Україною 18 листопада. За словами Шубеля, якщо до цього часу питання екс-прем'єра Юлії Тимошенко не буде вирішено прийнятним способом, ЄС відмовиться від підписання угоди з Україною на саміті Східного партнерства у Вільнюсі 28-29 листопада.

Нагадаємо, посли Франції, Німеччини та Польщі вважають, що без звільнення Тимошенко підписання угоди з ЄС неможливе.