Останні рішення України та Молдови стосовно російського контингенту в Придністров’ї спричинили сильний ефект. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.
«По-перше, це логічне, але запізніле рішення, ухвалене Україною. Перебуваючи, де-факто, у стані війни було абсурдним зберігати домовленості щодо транспортування російських військових і військових вантажів через територію держави», – вважає він.
За словами Мельника, рішення створило резонанс у російських експертних та офіційних колах.
«По-друге, дійсно досить сильний ефект справило таке рішення у російських експертних та офіційних колах. Нині звучить багато погроз, що це може спровокувати Росію на пробиття сухопутного коридору під гаслом «своих не бросаем», – додав він.
Однак, за словами Мельника, Україні не слід діяти під впливом погроз із Росії.
«Якщо говорити про можливі кроки Росії, то у разі нової агресії, не думаю, що її слід пов’язувати саме з денонсацією цієї угоди. Одна з ключових помилок нашої влади, як раніше так і зараз – намагання не спровокувати та умиротворити Росію. Позиція має бути жорсткішою і не варто зупинятися на цих рішеннях. Можна було багато досягнути ухваленням подібних рішень у питанні торгівлі з Кримом», – наголосив Мельник.
Рішення України вдарить по бюджету, який іде на утримання російських військ у Придністров’ї.
«Перебування російського контингенту значно ускладнюється, адже тепер перекривається сухопутний коридор (автомобільне, залізничне сполучення). Залишається єдиний шлях – повітряне сполучення, що звісно тягне для Росії досить суттєві додаткові витрати», – сказав Мельник.
За його словами, Молдова ухвалювала рішення про недопуск російських військових через порушення Росією міжнародних угод.
«Що стосується рішення Молдови, то там немає чогось нового, єдине, що його застосовували диференційовано: є взаємні угоди щодо перебування миротворчого контингенту і тут Молдова просто вимагала від Росії дотримання тих домовленостей і вимог щодо подання заявок тих чи інших військових, які йдуть під ротацію. Також Молдова не згодна на перебування «обмеженого контингенту військ РФ». Останній випадок, коли командир цього контингенту по суті обманом проник у Придністров’я, видаючи себе за миротворця, думаю, став останньою краплею, яка спровокувала таке рішення», – зазначив експерт.
Читайте також: Після демаршу України РФ не знає, як утримувати війська у Придністров'ї.