Експерт: рішення ЄСПЛ дає Тимошенко надію

30 Квітня 2013, 17:52

«Це фактично перша ластівка, надія для Тимошенко. Це означає, що наступне рішення по «газовій справі» також може бути на її користь. А для української влади, особливо тієї частини, що веде особисту війну проти Тимошенко, означає, що треба готувати нову лінію захисту, нові сценарії, щоб не звільняти Тимошенко. Насправді сьогоднішнє рішення – це лише перший раунд в довготривалому політико-юридичному марафоні, який буде продовжуватися і в Страсбурзі, і в Україні», – зазначив він.

За словами експерта, українська влада відреагуває на рішення Євросуду за першою скаргою Тимошенко частково.

«Відреагує в обмеженому і гнучкому форматі. Як і у випадку з Луценком, виплатять штраф за те, що порушили її права під час арешту. А стосовно політичної мотивації – оскаржуватимуть», – вважає політолог.

Водночас у випадку позитивного рішення Євросуду стосовно вироку у «газовій справі», на думку експерта, українській владі буде складніше на нього реагувати.

«Ситуація з рішенням щодо вироку Тимошенко буде складнішою для влади. Втім, наскільки я розумію, також готується свій сценарій, щоб нейтралізувати ситуацію. Тобто до рішення Євросуду по газовій справі у Тимошенко буде новий вирок, наприклад по справі ЄЕСУ», – прогнозує Фесенко.

Очевидним, на думку експерта, є той факт, що Тимошенко залишиться у в’язниці.

«Думаю, що шанси на її звільнення з’являться тільки після президентських виборів», – додав він.

Водночас експерт не береться прогнозувати, чи вплине рішення Євросуду на процес підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС, і чи буде вона відписана.

«Дискусія продовжуватиметься. Починаючи з кінця травня, в Європі триватиме дискусія, що робити з Україною, як реагувати на те, що Тимошенко у в’язниці, чи варто підписувати угоду. Дискусія загостриться, вона вийде на рівень політичного рішення… Але в той же час очевидно, що Тимошенко не звільнять, а відповідно це ускладнить вибір європейських політиків», – зазначив він.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини 30 квітня визнав затримання та арешт Юлії Тимошенко у так званій "газовій справі" незаконним та політично мотивованим.  

Суд одноголосно визнав, що було порушення пунктів 1,4,5 ст.5  Європейської конвенції з прав людини. Суд одноголосно встановив, що було порушення ст.18 конвенції (обмеження прав людини). Також Євросуд більшістю голосів установив, що порушення прав Тимошенко за ст.3 (заборона на катування) Європейської конвенції з прав людини не було.

Представник Тимошенко в ЄСПЛ Валентина Теличенко назвала це рішення Євросуду "очікуваним".

Міністерство закордонних справ не має наміру коментувати рішення ЄСПЛ до винесення юридичної оцінки уповноваженим представником України при цьому суді.