Експерт: реальні інтереси Януковича далекі від його заяв про розвиток економіки

18 Січня 2013, 14:30

Коментуючи заяву Януковича, що потрібно провести роботу з дерегуляції та спрощення видачі дозвільних документів, щоби наступного року Україна увійшла в рейтингу легкості ведення бізнесу (Doing Business) Світового банку в топ-100 країн, Пасхавер зазначив:

«Я думаю, нашому президенту є сенс подумати, чому в період його правління вона (Україна – Ред.) впала так низько в цьому рейтингу. Це означає, що для того, щоб вона піднялася так різко вверх, необхідна принципово інша політика, тобто інше обличчя влади. Потрібно відмовитися від намірів робити з влади прибутковий бізнес. Чи можливо, щоб та ж команда зробила поворот: всі кругом? Я думаю, це малоймовірно», – заявив експерт.

Пасхавер констатує, що позиція України в цьому рейтингу справді дуже низька.

«Місце – ганебно низьке. Попереду достатньо багато держав, які не є зразком демократії чи свободи економіки, але вони все рівно вище України. Ця позиція свідчить про слабку дієздатність держави. Наші інституції попри те, що вони відображають недоліки, пов’язані з корупцією, просто відображають низьку кваліфікацію як державного апарату, так і політиків. В цьому відношенні є можливість удосконалюватися. Але оскільки наша держава – корупційна, то сам відбір бюрократії є від’ємний, тобто вибирається не найрозумніший, а «свій». Тобто є й конфлікт в кадровій політиці», – зазначив він.

Водночас експерт вважає, що навіть у випадку кардинальної зміни принципів роботи української влади, виникне чимало труднощів.

«Якщо би таке сталося в команді влади, то і тоді було би море труднощів, тому що до цього вже привчена вся бюрократія. Крім цього, це доволі складні і кваліфіковані дії. Тут важливо не нашкодити, тому що будь-яке соціальне явище самовідтворюється і дуже небезпечно і важко його рішуче змінювати», – зазначив експерт.

Пасхавер також додає, що вочевидь Янукович часто говорить про необхідність зменшення тиску на бізнес, спрощення роботи бізнесу, з кількох причин:

«Крім його (Януковича – Ред.) бажання просто подобатися, якщо розглядати економіку як "дійну вівцю" для влади, то добре було б, щоб вона була в хорошому стані. А коли держава зайвий раз тисне на економіку, остання – слабшає, а тому дає менше доходів і формально – державі, і неформально – владі. І тому мені зрозуміле бажання зробити її більш здоровою. Однак це – протиріччя з самим характером корупційної держави. Існує конфлікт інтересів. Також більшість реформ, про які говорить президент, потребує довіри громадян і підприємців. А це – складне почуття, яке дуже важко заробити чесною і послідовною політикою. Я би сказав чесним життям. Це також перешкода, яку, як мені видається, важко уявити, що можна обійти владі».

Нагадаємо, президент Віктор Янукович на засіданні Комітету економічних реформ 17 січня заявив, що Україна повинна провести роботу з дерегуляції та спрощення видачі дозвільних документів для того, щоби в рейтингу легкості ведення бізнесу (Doing Business) Світового банку увійти в топ-100 країн. Наразі вона посідає 137 місце серед 185.

Україна поступається у рейтингу більшості постадянських країн, випереджаючи лише Таджикистан (141) та Узбекистан (154). Для порівняння: Грузія, яку автори дослідження називають лідером серед реформ для поліпшення діяльності бізнесу, посідає 9 позицію у рейтингу.

Позначки:

читати ще