Експерт: реакція Януковича на рішення Євросуду у справі Тимошенко стане головним тестом на цивілізованість влади

30 Квітня 2013, 13:46

За його словами, рішення Євросуду ще раз підтвердило висновки європейської спільноти в оцінці справи Тимошенко.

«Після рішення Європейського суду з прав людини вони (європейська спільнота. – Ред.) лише впевняться в тому, що весь цей час вони були праві у своїх очікуваннях та оцінках справи Тимошенко, у сприйнятті політичного режиму, який є в Україні весь цей час. А зовнішньополітичні опоненти режиму Януковича отримали в свої руки ще один достатньо сильний і легітимний інструмент для застосування і в діалозі з ним (Януковичем. – Ред.), і у впливі на нього», – заявив Горбач.

«Я думаю, що саме реакція українського президента і загалом української влади на сьогоднішнє рішення Страсбурзького суду і буде головним критерієм цивілізованості чи нецивілізованості української влади, основним критерієм того, чи можна з ними (українською владою. – Ред.) взагалі мати справу і підписувати документ (угоду про асоціацію. – Ред.), чи не потрібно цього робити», – зазначив він.

Експерт зауважує, що попри те, що формально «українська влада не зобов’язана з певних правових підстав чи міркувань відразу реагувати (на рішення Євросуду – Ред.) через звільнення Тимошенко, але з політичного контексту і політичних умов ЄС мав би чекати саме такого рішення української влади».

«Чи готовий президент Янукович до такого роду політичних рішень, ми побачимо найближчими днями – принаймні до кінця цього місяця», – додав він.

Як зазначив Горбач, після рішення Євросуду Тимошенко 100-відсотково називатимуть політичним в’язнем.

«Її і так вже називали політичним в’язнем. Але зараз це отримало легітимізацію судовим рішенням… Нічого нового про Україну світ не дізнався насправді. Просто українська влада ще раз отримала судову оцінку своїм діям», – додав експерт.

На думку Горбача, адекватна реакція української влади на рішення Євросуду очевидно повинна би відобразитися для початку у припинення кримінального переслідування Тимошенко.

«Принаймні перестати переслідувати її за іншими справами. Якщо за першою справою арешт визнаний з політичних міркувань, то відповідно і всі інші справи і в громадській думці, і очевидно в судовому розгляді Страсбурзького суду також будуть оцінюватися як політичні переслідування. А в ідеалі – взагалі звільнити Тимошенко і пом’якшити негативну оцінку української влади у справі її політичного переслідування. Це необхідно зробити принаймні до осені, до моменту підписання угоди про асоціацію. Якщо Тимошенко залишатиметься за гратами на момент підписання угоди про асоціацію вірогідність цього може бути дуже малою», – підсумував він.

Нагадаємо, сьогодні Європейський суд з прав людини визнав затримання та арешт Юлії Тимошенко у так званій "газовій справі" незаконним та політично мотивованим. 

Представник Тимошенко в ЄСПЛ Валентина Теличенко назвала це рішення Євросуду "очікуваним".

Урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ Назар Кульчицький заявив, що уряд проаналізує рішення Євросуду після отримання тексту документа, і вже тоді визначатиметься, чи оскаржувати його.

Захисник екс-прем’єра Сергій Власенко вважає, що влада України повинна негайно виконати рішення Євросуду, а саме: звільнити Юлію Тимошенко та відновити її права.