«Занепад же почався не вчора, а півтора року тому. І в занепаді винен цей уряд, який не здатний проводити будь-яку політику. Тому якраз зараз і з’являвся шанс в України вийти на розвинуті, спокійні і надійні ринки. Тепер цю можливість забрали. А зараз нам можуть багато чого розказати цікавого», – прокоментував Юрчишин заяву прем'єр-міністра Миколи Азарова щодо причини призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію з ЄС.
Як зауважує експерт, російські ринки – низькопродуктивні і не можуть принести Україні необхідного економічного зросту.
«Східні ринки нам нецікаві, там нас ніхто не чекає, там немає можливостей для розширення. Всі країни, які входять в СНД, належать до групи найбідніших країн Європи, якщо виключити нафтовий еквівалент Росії. Це країни, які не є лідерами ані в Європі, ані в Азії і не надають партнерам стимулів для розвитку. Тому ці пояснення (про призупинення євроінтеграції через економічний спад України без російських ринків. – Ред.) – це спроба переконати, що це зроблено на благо. Це (призупинення підписання угоди про асоціацію з ЄС. – Ред.) ж політичний процес, політичний акт, який потрібен владі, бо зберігає її статус-кво, а до добробуту та реального відновлення економіки це жодного відношення не має», – зазначив він.
Натомість європейські ринки для України – це, за словами Юрчишина, «практично нескінченне розширення».
«Економіка України у порівнянні з Європою – мала. І хоча би невеликий попит в Європі – це дуже значний стимул для нашого виробництва», – пояснив він.
Хоча, на думку Юрчишина, призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію не призведе до обвалу української економіки, хоч і не викличе її зросту.
«Не можна говорити, що вже завтра буде обвал, хоча і сплеску не буде чи жодних райдужних перспектив… Абсолютно зрозуміло, що тепер в нас не буде кредитів МВФ. Попри те, що МВФ відділяється від ЄС, але основними акціонерами фонду є розвинуті країни, в тому числі європейські. Немає МВФ – нема Світового банку – нема міжнародних інвесторів… А отже немає стимулів для розвитку бізнесу, нема податків, нема чим наповнювати бюджет», – додав він.
У зв’язку з цим, додає Юрчишин, виникне необхідність у пошуку ресурсів для наповнення бюджету. Одним з варіантів експерт називає продовження втримування гривні.
«Можуть посилити адміністрування на валютних ринках, що дозволить і далі утримувати гривню, як це відбувається вже тривалий час. Однак, це проблеми, які не надають перспектив українській економіці», – зазначив він.
Нагадаємо, 21 листопада своїм розпорядженням уряд призупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС.
22 листопада, прем'єр-міністр Микола Азаров виступив у парламенті, запевнивши, що призупинення підписання угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі з Євросоюзом зумовлене критичною ситуацією в економіці України. За його словами, це рішення «носить тактичний характер, ніскільки не змінюючи стратегічного напрямку розвитку України, закріпленого у внутрішній і зовнішній політиці».