"Якщо говорити про базовому сценарії на 2012 рік, я очікую середньорічний курс на рівні 8,5 грн/$ 1. Оптимістичний прогноз – 8,2 грн/$ 1, песимістичний – 8,8 грн/$1 на кінець 2012 року", – сказав фінансовий аналітик Ерік Найман на прес-конференції в Києві в середу.
За його оцінкою, при цьому в першому кварталі майбутнього року курс гривні істотно не зміниться.
"Перший квартал буде досить спокійним, що багато в чому обумовлено президентськими виборами в Росії в березні 2012 року: до цього періоду Росія триматиме стабільним курс рубля і, таким чином, не буде чинити додатковий дестабілізуючий вплив на курс гривні. Надалі Росія, звичайно, буде важливим чинником впливу на динаміку курсу гривні", – зазначив експерт.
При цьому він заявив, що додатковий тиск на курс гривні чинитимуть складна ситуація у світовій економіці і майбутні вибори до парламенту України. Крім того, у четвертому кварталі 2012 року країні необхідно почати погашення кредитів МВФ, а також у грудні виконати зобов'язання за річними валютним ОВДП.
У свою чергу екс-заступник голови Національного банку України Сергій Яременко вважає, що в першій половині 2012 року курс гривні істотно не зміниться.
"Якщо не станеться якихось подій на світових ринках, які несуть велику загрозу для стабільності як для світових, так і для національних ринків, то я думаю, що в першому півріччі курс гривні істотно не зміниться", – сказав він на прес-конференції.
При цьому Яременко зазначив, що в даний час міжнародні резерви України достатні для нівелювання можливих курсових коливань.
Яременко також піддав критиці занадто жорстку монетарну політику Нацбанку.
"Намагаючись утримати курс (гривні – Ред.) як самоціль центральний банк вдається до тих методів, які абсолютно не працюють у нашій економіці, він вдається до грошового голоду – утримує курс браком внутрішнього ресурсу", – сказав він.
Як підкреслив експерт, така політика призводить до знищення національної економіки і збільшення дефіциту торговельного балансу.
Нагадаємо, при розрахунку показників державного бюджету на 2011 рік використовувався курс 7,95 грн/$ 1. Уряд підготував проект держбюджету на 2012 рік виходячи з середньорічного курсу 8,1 грн/$ 1. У Нацбанку вважають прийнятною амплітуду коливань гривні в межах 2,5% по року.
Нещодавно прем’єр Микола Азаров похвалився, що вже практично півтора року в Україні зберігається стабільний курс гривні до інших валют.
Наприкінці жовтня директор генерального економічного департаменту Нацбанку Ігор Шумило вказував на відсутність підстав для ослаблення курсу гривні.
При цьому екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник попереджає, що ризики знецінення гривні зростають.