Експерт: Пасивність українців на місцевих виборах є наслідком централізації влади в Україні

3 Червня 2013, 16:35

«І в радянський час, і після радянського часу населення не підозрювало про те, що місцеве самоврядування вигідне для людей. Те, на чому тримається все европейське місцеве самоврядування. Тому люди так ставляться до цього – вони розглядають це як політичну дію, як участь або неучасть у виборах, але в жодному разі як щось, що належить їм або те, що вони можуть використовувати», – сказав Небоженко.

В той же час, він зазначає – суспільство розуміє, що їх участь у місцевому самоврядуванні – мінімальна.

У свою чергу директор фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна наголосила, що ситуація із місцевими виборами є наслідком централізації влади в Україні.

«Чому люди з меншим інтересом ставляться до виборів? Це відображає об’єктивну реальність того, що все вирішується «нагорі». Тому вибори президента – найважливіші вибори, далі – вибори Верховної Ради. Ну і вибори мера»,– сказала Бекешкіна.

На її думку, ситуація може змінитися лише тоді, коли місцева влада почне вирішувати значні для суспільства питання, а політичні партії більш серйозно ставитимуться до місцевих виборів.

«Якщо говорити про київські вибори – то що таке Київрада взагалі ніхто не знає. Київрада народу не цікава як інстанція, яка щось вирішує. Якби було прізвище мера – люди пішли б вимагати виборів. А просто підтримати справедливу демократичну норму – до цього суспільство не доросло»,– додає вона.

Між тим, на думку Віктора Небоженка,  централізація влади в майбутньому може стати значною проблемою для президента і Партії регіонів.

«Коли гроші розкрадають або чиновники не справляються з роботою – вони вказують нагору. Це велика проблема Партії регіонів. Вся місцева бюрократія вступила до ПР. І в разі чого показує на Януковича: «Якби нам дали грошей, у нас би з'явився колодязь, провели дорогу або зробили новий базар. А раз "нагорі" не дають (а це Янукович), то ми зробити нічого не можемо». А Янукович має йти на вибори у 2015 році як президент всієї України. Я б на його місці перейнявся мінімальним самоврядуванням, щоб зняти з себе частину відповідальності», – зазначив Небоженко. 

Він також вважає, що зараз суспільство не боротиметься за політичні гасла.

«Тільки радикалізація, хамство влади можуть вивести людей на вулиці. Коли міліціонер не виконує свої обов'язки і забирає власність і життя людей, коли технічна катастрофа і ніхто не реагує. Коли мер у нічному клубі – а місто розриває природна катастрофа. Тобто очевидні і для 150 тисяч людей речі. Ось це може підірвати суспільство. А політична свідомість нам поки не страшна», – вважає політолог

Як відомо, 2 червня 2013 на території 117 сіл, селищ, міст 25 регіонів України відбулися позачергові вибори, на яких обирали 102 сільських, 9 селищних та 6 міських голів.

Громадянська мережа ОПОРА після завершення голосування відзначила достатньо низьку явку виборців: у Василькові вона становила 32,5 %, в Береговому – 48,73%, а в Алчевську – 22,34%.