«У державному бюджеті України на 2012 рік жодної копійки для виконання цієї програми не передбачено, тому можна сміливо зробити висновок, що всі ці ініціативи Кабміну виключно є початком виборчої кампанії», – зазначив експерт.
«Згідно із соціологічними дослідженнями, в тому числі і Центру Разумкова, рейтинг довіри до дій уряду складає 4-4,5 %. Очевидно, що хтось з урядовців має очолити майбутній виборчий список Партії регіонів, але з такими рейтингами починати виборчу кампанію – відразу наразити себе на поразку. Тому і придумуються от такі ініціативи, які нічого не мають спільного з реальним соціальним захистом населення. Зараз вони проголосили намір розробити законопроект, потім його розроблять, півроку обговорюватимуть з населенням, потім вдосконалюватимуть – все це інформаційні приводи. А потім можливо через півроку або напередодні виборів внесуть до Верховної Ради від імені Кабміну. Але ж грошей вони під це не заклали. А тому це все імітація бурхливої діяльності!» – вважає Розенко.
Експерт проводить аналогію із заявленим законопроектом про введення податку на богатство.
«Ми ж маємо аналогію – розпіарений законопроект про оподаткування багатства. Кілька місяців тому Сергій Тігіпко проїхав на всіх телеканалах, дав чимало прес-конференцій про те, як уряд оподатковуватиме багатих. Чотири місяці продовжується балаканина навколо цієї теми, натомість – законопроект навіть не пройшов через засідання уряду і не внесений для розгляду у Верховній Раді. Це підтвердження того, що замість реальної роботи уряд і надалі продовжуватиме маніпуляцію з такого роду законодавчими ініціативами, які будуть лише яскравими політтехнологічними кроками, ніж реальною турботою про громадян України», – зауважив економіст.
На запитання, якими способами залучення коштів для виплати цих компенсацій може скористатися уряд, Розенко відповів: «Справа в тому, що зважаючи на стан економіки, навіть на покриття діючих соціальних виплат, як показав кінець 2011 року, в уряду коштів не вистачає. Ми ж бачимо, які були тенденції кінця минулого року, коли на два-три місяці затримувались всі соціальні виплати – допомоги при народженні дитини, відправлялися в безоплатні відпустки вчителі, лікарі тощо. Це показує реальний фінансовий стан держави. І 2012 року, зважаючи на тренди світової і зокрема європейської економіки, очевидно, уряду буде дуже важко впоратися, щоб хоча би покрити ці соціальні видатки, які зафіксовані в бюджеті на цей рік. Тому повірити в те, що уряд додатково «ощасливить» реальними програмами громадян України, дуже важко».
Водночас експерт вважає, що уряд не продовжить виплачувати громадянам по тисячі гривень, що розпочала екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.
«Справа в тому, що так звана «Юліна тисяча» вже глибоко закладена в свідомості громадян, тому безумовно продовжувати цю програму нинішній уряд скоріше за все не буде. Адже такі компенсації пов’язуватимуть в першу чергу з прізвищем Тимошенко. Тому уряд і починає вигадувати щось нове. Зокрема, вже було оголошено про те, що начебто готується пропозиція щодо виплати 2 тисяч гривень», – додав він.
Нагадаємо, міністр фінансів України Федір Ярошенко доручив підготувати законопроект про компенсацію втрат від знецінених вкладів в Ощадбанк колишнього СРСР.