«Події, що зараз відбуваються (навколо газового питання. – Ред.) вписуються в логіку сценарію майбутньої газової кризи. Актуалізація боргової проблеми і зокрема її штучне створення, а також так би мовити «Газпром-шоу» навколо Південного потоку (почалося будівництво. – Ред.), – все це свідчить про певні елементи підготовки до сценарію в час Х. А цей час може настати тоді, коли Газпром у пік холодів не зможе справитися зі своїми зобов’язаннями перед європейськими клієнтами, як це було минулого року. І тоді йому потрібна буде «газова війна» з Україною, щоби відволікти увагу від свої проблем і сказати, що, мовляв, Україна є винуватцем всіх ваших проблем, європейці», – заявив він.
Втім, експерт не повністю впевнений в такому сценарії.
«Думаю, що відповіді на це зараз немає навіть у Кремлі. Вони готуються до якогось сценарію, але криза може бути в останній момент, а відповідно й про реалізацію цього сценарію можна буде говорити потім. Це те, що називається – рояль в кущах», – додав Гончар.
Він пояснює, що борг у $882 млн. виник в Нафтогазу у зв’язку з тим, що українська сторона збільшила закупки газу в серпні, а потім Нафтогаз попросив відтермінувати платіж до 1 жовтня.
«Хоча уряд мав би вжити всіх заходів і змусити Нафтогаз розрахуватися, тому що зважаючи на політичну ситуацію навколо України в контексті незгоди Росії щодо майбутнього підписання угоди про асоціацію з ЄС, не можна було давати будь-яких приводів російській стороні додатково тиснути на Україну через борговий важіль», – вважає експерт.
«Нафтогаз абсолютно підставив державу в цілому під удар Росії, коли повелись на те, щоби й далі не сплачувати за газ і чекати цілком прогнозованої реакції Газпрому… Думаю, що Газпром з великим задоволенням вичекав жовтень і якраз наблизив момент пред’явлення претензій ближче до Вільнюського саміту», – припускає Гончар.
Експерт робить висновок, що вочевидь «певна група впливу Газпрому в Україні проводить свою лобістську лінію і зумисно підставляє керівництво країни і реалізовує сценарій блокування підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС, виставляючи Україну в якості ненадійного партнера».
А відсутність офіційної позиції Нафтогазу, зауважує Гончар, ще більше на руку Росії.
«Росія була би не проти покарати Україну в черговий раз, спровокувавши газову кризу і виставивши Україну винною, особливо якщо врахувати, якщо традиційно Нафтогаз нічого не коментує. А тому автоматично доходять висновку, що Газпром має рацію, якщо Нафтогазу нема чого сказати», – зазначив експерт.
Нагадаємо, 1 листопада Газпром заявив, що борг України за поставлений у серпні російський газ збільшився на $7,7 млн за рахунок відсотків – до $890 млн.
Раніше російська компанія заявила, що Україна не заплатила $ 882 млн за серпневий газ, незважаючи на перенесення терміну виплат на 1 жовтня.
Прем’єр-міністр Микола Азаров визнав, що проблема з оплатою за газ є, але не критична.
Голова Міненерго Едуард Ставицький заявив, що Нафтогаз збирається погасити борг перед Газпром за рахунок стягнення заборгованості з підприємств теплокомуненерго.