«Теоретично єдиним виправданням для Кличка в цій ситуації є те, що за цей час до кінця виборів він може активно просунутись на Схід і Південь країни, де дуже багато невизначених, розчарованих в Партії регіонів, але яким чужа опозиція. Тому він може взяти дистанцію від опозиції і піти в ці регіони. Якщо цього не буде зроблено, то очевидно, що в УДАРу є наміри грати в іншу гру, яка відмінна від дій опозиції. Думаю, відповідь на це питання (чому Кличко не підписує угоди про коаліцію в новій Раді до виборів – Ред.) буде буквально в ці дні, залежно від того, що робитиме Кличко», – заявив Таран.
Водночас політолог зазначає, що на відміну від опозиції, кроки якої можна здебільшого спрогнозувати, дій Кличка це не стосується.
«В нього опозиційна риторика. У списку його партії багато опозиційно налаштованих депутатів, але крім цього є кандидати в депутати, про яких ми нічого не може сказати або можемо сказати, що вони не опозиційні. Тому в Кличка далеко неоднозначна партія ще й тому, що вона себе ніяк не виявила у владі. Його поведінка не може бути настільки прогнозованою, як опозиції», – вважає Таран.
У свою чергу, політолог Володимир Фесенко вважає, що причина відмови Кличка від підписання угоди про коаліцію з опозицією до виборів полягає в тому, що лідер УДАРу хоче мати рівні шанси у переговорному процесі.
«По-перше, заклик про створення коаліції лунав на умовах, засадах та основі передвиборчих гасел об’єднаної опозиції. Це – тактична передвиборча технологія. Фактично підписавши б цю угоду, він став би молодшим партнером об’єднаної опозиції і підтвердив би, що вони (опозиціонери – Ред.) головні. «Свободу» така ситуація влаштовує, тому що у них інша стратегія і тактика. Їм головне подолати 5-відсотковий бар’єр. У Кличка – інший імідж. Частина його виборців сприймають політичну силу Кличка як третю силу, щось середнє між владою і старою опозицією», – каже Фесенко.
На думку політолога, підписувати цю угоду вигідніше опозиції, ніж Кличку.
«По-друге, я переконаний, що УДАР буде домовлятися, але не зараз, а після виборів. Коли вибори не будуть впливати на процес домовленості, а зараз ці політичні сили – конкуренти. Для УДАРу вигідніше домовлятися після виборів, тому що вони зафіксують свій результат. І тоді не буде ситуації, коли хтось головний. А тому УДАР очікує юридичного результату – результату виборів як доказу своїх амбіцій. Тоді вони будуть в опозиції не на других ролях, а в статусі одного з головних фаворитів майбутніх президентських виборів», – вважає Фесенко.
На думку політолога, УДАРу вигідно демострувати опозиційність до влади й після виборів до Ради.
«Вони (партійці УДАРу – Ред.) роблять ставку на президентські перспективи Кличка, що змусить його створити альтернативу Януковичу. Якщо вони хочуть боротися за президентську посаду, то ні на які союзи з ПР не підуть», – вважає експерт.
Нагадаємо, 17 жовтня Арсеній Яценюк направив Віталієві Кличку листа із закликом підписати угоду про коаліцію у майбутній Верховній Раді 19 жовтня.
Згодом лідер УДАРу заявив, що про формування коаліції потрібно говорити після виборів.
В опозиції заявили, що відмова Кличка підписати угоду про коаліцію зіграє на руку регіоналам.
19 жовтня представники опозиційних партій підписали угоду про створення коаліції демократичних сил, однак партія УДАР до неї не долучилася.
Читайте також: Об'єднання зусиль опозиції: Перший тест провалено?