У більшості країн Європи Євразійській союз розглядається як спроба відродити Радянський Союз і знову розпочати «холодну війну», проте, як зауважує експерт, навіть якщо це мета Путіна, можна лише розмірковувати над мотивами Путіна. Можна припустити, що наступник Бориса Єльцина, одного із тих, хто ліквідував СРСР, намагається ввійти в історію як той, хто його відновив. «Але президент Росії, так само стикається із більш прозаїчним імперативом. Оскільки опори, які дозволяють Кремлю зберегти владу послаблюються, Путін звернувся до імперіалізму як до хиткої опори для російського авторитаризму», – пише Ліля Шевцова.
«Москва висунула ідею наднаціональних політичних органів, в результаті чого держави-члени втрачатимуть частину своєї незалежності. Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, мабуть, побоюючись російського контролю, стверджує, що буде достатньо економічної інтеграції», – пише Ліля Шевцова.
Насправді, на думку експерта, плани Путіна не зайшли б так далеко, якби не мали гарантій фінансової могутності Російської держави. Як вона пише, за підрахунками деяких аналітиків, підтримка режиму Лукашенка коштує Росії $ 7-$ 12 млрд. на рік. Періодичні погрози білоруського президента вийти з євразійського проекту, як правило, завершуються збільшенням російської щедрості. Така ж готовність українського президента до «шлюбу з Росією» обійшлася Росії у $15 млрд.
«Проте, є межа того, скільки таких хабарів може витримати російський бюджет», – пише експерт, проте гроші не єдине обмеження, з яким стикається Путін. «В Україні та Білорусі, залежність від Росії конфліктує із поширеними націоналістичними настроями. Росіяни теж можуть незабаром стати неохочими платити за імперські комплекси своїх еліт», – зазначає експерт.
«Євразійський проект є міражем пострадянського архіпелагу, в якому авторитарні лідери використовують один одного, щоб зберегти свою владу. Це може ще трохи протривати. Але незабаром, зайде сонце імперських амбіцій Путіна», – стверджує Шевцова.
Читайте також: Дорога перемога Путіна