"Оскільки сучасний стан справ свідчить про ймовірне підписання угоди про асоціацію України з ЄС, то Брюсселю треба готуватися до можливої реакції Москви. Найгіршим сценарієм було б припинення постачання газу ЄС", – вважає експерт. Проте додає, що це "надмірна реакція, яка вочевидь буде короткою".
"На відміну від нафти, газ не є незамінним паливом. Відключення постачання газу нанесло б зворотній удар по Росії, оскільки воно б дискредитувало природній газ як основний енергетичний ресурс у Європі. Отже, оскільки точну реакцію Москви складно передбачити, ЄС має вхопитися за політичну можливість і підписати угоду", – вважає Гретц.
Експерт зазначає, що підписання Угоди про асоціацію має вирішальне значення, однак, на його думку, воно стане панацею для країн, що залежать від постачання газу з Росії.
«ЄС повинен буде вжити конкретних заходів, аби зменшити традиційно сильну позицію Росії у газовому секторі. Якби іронічно це не звучало, саме у газовому секторі ЄС є сильнішим, ніж він думає – якщо зіграє своїми картами швидко і рішуче», – переконаний Гретц.
Га його думку, саме економічна криза, що збіглася у часі із «революцією» сланцевого газу у США, принесла користь європейському газовому ринку, оскільки дозволила зберегти значні надлишки сировини. «Нижчі ціни означають, що газові поставки із ЄС у реверсному напрямку із Заходу на Схід стали привабливою економічною пропозицією. Таким чином, Україна вперше має чіткий короткотерміновий стимул прийняти правила ЄС у енергетичному секторі , що зробить її частиною газового ринку ЄС», – вважає експерт. Він додає, що Україна вже приєдналася до угоди про енергетичну спільноту ЄС у 2011 році. Вона зобов’язує її спростити доступ до газового ринку. «ЄС має опиратися на цей успіх», – вважає Гретц.
За його словами, аби закріпити цей успіх, "ЄС має швидко працювати, аби прибрати внутрішні перешкоди для реверсивного постачання газу до України". "В той час як газ в невеликому об’ємі вже постачають із Польщі та Угорщини, набагато більші можливості має Словаччина», – зазначає він. Крім того, цим «пряником» розширеного постачання, ЄС має підштовхнути Київ до швидкого впровадження своїх зобов’язань відповідно до угоди про енергетичну спільноту. Це також прибере перешкоди для постачання газу із ЄС до України, переконаний Гретц.
«ЄС також повинен надати повну підтримку модернізації української газотранспортної системи, як було домовлено у 2009 році. ЄС може взяти Газпром на борт – але лише як фінансового інвестора», – вважає Йонас Гретц.