Експерт: Якщо владі бракує сили для здійснення реформ, це зробить українське суспільство

4 Жовтня 2014, 16:58

 Кредитування МВФ та передбачені його програмою перетворення можуть стати фундаментом для подальшого економічного зростання України. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив професор престижної школи управління «Слоун» при Массачусетському технологічному інституті (МІТ) Андрій Кириленко.

«Реформи відбуваються, якщо вони записані у програмі кредитування МВФ для України. Фактично МВФ є єдиним кредитором України і якщо там щось записано, то це буде. Тому дуже важливо, щоб ця програма з МВФ продовжувалася. Вже пройшло перше рев’ю (перевірка – ред.), треба, аби і друге пройшло успішно. І треба робити так, щоб ця програма працювала не тільки для стабілізації макроекономічних ситуації в Україні, а й відбудовувала фундамент для подальшого економічного зростання. Щоб не було так, що країна стабілізувалася і почала зростати на 1-2% наступних 10 років, а почала зростати на 7-8%, бо такий потенціал є», – зазначив Кириленко.

За його словами, спади та підйоми економіки є явищами циклічними.

«Зараз економічна активність згорнулася, бо люди вивели гроші з підприємств і бізнесу, десь їх поклали і вичікують на можливість щось робити. У них є бізнес-плани, ідеї про те, що робити. Внутрішній попит величезний, на що хочете: будматеріали, послуги, низько- і високотехнологічні предмети. Цей внутрішній попит може бути двигуном економіки на якийсь час – років 5-7. Після цього буде банківська криза, а тоді знову буде економічне зростання. Так буває, коли банки починають кредитувати тих, кого не варто. Але це вже краща проблема, ніж проблема нинішньої економічної кризи», – наголосив експерт.

На його думку, найближчі кілька років будуть важкими для української економіки, але за умови консолідації суспільства реформи дадуть результат.

«Ще рік, може два – принаймні так хотілося б, буде економічний спад, криза, стабілізування. Альтернатив цьому я не бачу. А взагалі саме в ці часи вибудовується якийсь консенсус суспільства. Бо криза такого масштабу б’є по всіх, тому суспільство мобілізується і починає відбудовувати фундамент того, як хоче почуватися в подальшому. Відтак суспільний попит на реформи є. І якщо ця влада не буде відповідати йому, якась буде. Якщо владні структури не спроможні задовольнити цей попит, це можуть робити волонтери, експертні кола, підприємства. В Україні влада, можливо, слабка, але дуже сильне суспільство. Тому можливості знайдуться. Це те суспільство, яке зробило кілька Майданів, створило Національну гвардію, волонтерські колективи, які її забезпечують. В якому це буде форматі – скажімо, підприємців, які йдуть і очолюють міністерства, чи у якомусь зовсім іншому – поки не дуже зрозуміло», – резюмував Кириленко.