Коментуючи показник дефіциту бюджету на наступний рік, що згідно з проектом, внесеним Кабміном, становить 50 млрд грн., експерт зауважив:
«Ця цифра не така страшна. Справа в тому, що в проекті минулого року було 25 млрд, натомість зараз ми маємо дефіцит бюджету – понад 35 млрд. Думаю, до кінця року цей показник досягатиме близько 44-45 млрд. Тому 50 млрд, які закладаються, не виглядають катастрофічно. Якщо Україна більш-менш нормально вийде на співпрацю з МВФ, буде полегшений вихід на зовнішні ринки і за рахунок зовнішніх і внутрішніх ринків вдасться такий дефіцит профінансувати», – заявив Юрчишин.
Втім, експерт зауважує, що у цих 50 млрд не входить фінансування НАК «Нафтогаз Україна», «Укрзалізниці» тощо.
«Боюсь, що фактичний дефіцит буде набагато більшим. І звичайно виникатимуть питання і проблеми стосовно фінансування», – пояснив він.
На думку експерта, це може призвести до «явного чи неявного скорочення видатків».
«А це знову гальмуюче впливатиме на економічний розвиток і на наповнення бюджету», – додав він.
Водночас Юрчишин не розглядає «шокових» ситуацій для економіки України у разі відсутності кредиту Міжнародного валютного фонду.
«Однак для того, щоб ми говорили про реалістичність відновлення чи економічного розвитку, то повноцінну співпрацю з МВФ розглядає як необхідну умову для перспектив України», – пояснив експерт.
Стосовно соціальних витрат, закладених у держбюджет-2013 експерт зауважує, що їх зростання уряд закладає на рівні інфляції або трохи вище.
«Ця мінімізація, на жаль, не може свідчити про соціальність бюджету і якраз відбиває те, що нинішня політика не може розглядатися ані як політика, спрямована на покращення соціальних стандартів, ані як політика, спрямована на розвиток, щоб можна було компенсувати певні негаразди, які виникають», – стверджує економіст, додавши, що мінімальний рівень заробітної плати, закладеної в бюджеті-2013, – «це радше символічний показник зростання».
«Але зрозуміло, що лише в таких умовах можна вкласти ті доходи і видатки, які заплановано по бюджету загалом», – зауважив він.
Експерт оцінює основні показники держбюджету-2013 як оптимістичні.
«Не видно чинників зростання. 3-4% зростання (ВВП – Ред.) – це набагато оптимістичніше, ніж 1,5%, якими ми оперуємо. У тому випадку, якщо у другому півріччі стабілізується ситуація в Європі і зросте попит Євросоюзу на наш експорт, то можна сподіватись на слабке підвищення ВВП. Інфляція на рівні 4,8% закладається також оптимістично. Сидячи з усього, не враховуючи підвищення житлово-комунальних тарифів, підвищення вартості газу, енергетичних ресурсів загалом, не враховує результативність девальвації, яка все ж таки відбудеться, в результаті якої суттєво подорожчають імпортних товарів тощо», – підсумував він.
Нагадаємо, 6 грудня Верховна Рада ухвалила вцілому закон про державний бюджет України на 2013 рік. За відповідне рішення проголосувало 242 картки депутатів зі 351зареєстрованих у залі.Опозиція назвала закон «бюджетом бідності» і відмовилася за нього голосувати.
Законопроект передбачав рівень дефіциту бюджету у 50,4 мільярда гривень. Кабмін також запропонував встановити прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня 2013 року – 1,108 тис. гривень, з 1 грудня – 1,176 тис гривень. Відповідно до закону про державний бюджет на 2012 рік, з 1 жовтня 2012 прожитковий мінімум в Україні становить 1 060 грн. З 1 грудня він підвищений до 1095 грн.