Експерт: Дії української влади у газових переговорах нагадують борсання в болоті

1 Листопада 2011, 15:15

Таку думку в коментарі Тижню висловив директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар.

За словами експерта, заяви про оскарження «газових угод» у суді мали декларативний характер.

«Швидше за все, заяви про можливість звернення до Стокгольмського арбітражу (для оскарження «газових контрактів») носили декларативний характер. Реально ж влада діяла у вже відпрацьованому режимі пошуку компромісів. Судячи з тих хаотичних і маятникоподібних заяв прем’єра Азарова, варіант правового вирішення питання ціни на газ остаточно відкинуто. І мова йде про те, що надано перевагу пошуку закулісних непрозорих механізмів, які в принципі нагадують сценарій Ялти 2004 року, коли власне і з’явилась схема РосУкрЕнерго», – стверджує експерт.

За його словами, «оскільки правлячий режим представляє інтереси олігархічних інтересів, то і все діється на замовлення урядової політики цими олігархічними групами».

«Це свідчить, що реальний процес зовсім не знаходиться в руках прем’єра, а в руках інших – наближених безпосередньо до правлячого олігархічного угрупування», – додав Гончар.

На запитання, наскільки ефективним буде спосіб «закулісних переговорів», експерт зазначив: «Залежно від того, що брати за систему координат. Якщо розглядати за основу національні інтереси, інтереси соціуму, то можна сказати, що ці домовленості будуть програшні для України. А якщо системою координат є інтереси правлячого олігархату, то так, вони здобудуть своє. Їм потрібен дешевий газ, вони це вважають як панацею від всього».

У той же час, за словами Гончара, російська сторона свою стратегію і тактику практично не міняла.

«Тобто по суті вони беруть хитрістю, обманом і пресингом, а недолугі українські правовірники маскують це так званим прагматизмом, якого насправді нема ніякого», – додав він.

Як зазначає Гончар, стратегія України щодо переговорів з Росією для знижки ціни на газ може змінитися лише у випадку запиту надмірних поступок зі сторони росіян.

«У випадку надмірних забаганок росіян… Зокрема, питання про участь України в інтеграційних проектах не знімалося, хоча так виглядає, ніби тематика Митного союзу була знята з порядку денного. Втім, це лише маневр російської сторони. Звичайно, що постановка Росією питання про приєднання України до проекту Євразійського економічного союзу руба безперечно може викликати негативну реакцію з українського боку, особливо в контексті нинішньої невизначеності щодо підписання угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі з ЄС. Росія чудово розуміє вразливість української позиції і напівізольоване становище, в яке правлячий режим в Києві сам себе загнав безглуздими діями щодо справи Тимошенко. А отже, Росія спробує використати це по максимуму», – заявив Гончар.

На думку експерта, «абсолютно провальні дії правлячої верхівки в зовнішньополітичній сфері, які активно маскуються відповідною пропагандою, швидше нагадують борсання в болоті – чим більше борсаєшся, тим більше тонеш».

«Тому шанси відстояти позиції в діалозі з росіянами в української сторони невеликі. Власне кажучи, ми говоримо про те, що в процесі переговорів відстоюються не національні інтереси, а інтереси олігархічних угрупувань. Тому для них національні інтереси є швидше приводом для бізнес-розмінів», – пояснив він.