«Очевидно, що ця парламентська криза розв’язана свідомо. Питання тільки в тому, надовго це чи тимчасово. Якщо тимчасово – то це можна розцінювати як тактику (більшості парламенту – Ред.), зокрема для того, щоб відтягнути вирішення деяких політичних питань, зокрема визначення дати київських виборів. Якщо ж йдеться про більш складну кризу, то вона може бути спрямована на те, щоби фактично паралізувати Верховну Раду і можливо призвести до її розпуску», – заявив політолог, додавши, що сценарій розпуску парламенту невигідний багатьом депутатам і ризикований для президента.
До блокування парламенту опозицію спровокувала ситуація з мандатом Сергія Власенка, однак після рішення суду їй треба змінювати свої вимоги і пропозиції, вважає експерт.
"Зараз варто не просто блокувати, оскільки вже є рішення суду щодо Власенка, а тому треба заявляти нові вимоги. Можна вимагати оновлення керівництва регламентного комітету, створення парламентської слідчої комісії для з'ясування цієї ситуації тощо. В інтересах опозиції унеможливити цю ситуацію і спробувати добитися того, щоб не було її повторення", – зазначив Фесенко.
Директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран не виключає розпуску парламенту лише в одному випадку.
«Якщо В Партії регіонів буде 226 голосів на новий закон про вибори за мажоритарною системою, то президент безперечно розпустить парламент. Тобто це їхній так званий план Б. Поки немає нового закону, говорити про перевибори рано, бо старий закон дасть Партії регіонів гірший результат», – зазначив експерт.
За словами Тарана, в дестабілізації роботи парламенту зацікавлена перш за все президентська вертикаль.
«Команда президента провокує парламент до такої дестабілізації. Мовляв, єдиний легітимний орган, що працює, – президент, тим більше, що він зараз намагається все зробити для того, щоб інститут парламентаризму і інститут депутатства перестав існувати в тій формі, в якій завжди існував, тобто був незалежною вертикаллю влади», – додав він.
Таран називає три причини блокування парламенту: «захист прав опозиції, дискредитація парламентаризму з боку президента і конкуренція в середовищі оточення президента, хто має мандат на контроль парламенту, тобто хто є директором парламенту».
"Зараз в середині оточення президента відбувається конкуренція за директора парламенту, що час від часу підштовхує кризу. І оскільки кожен з акторів від ПР намагається показати, що його конкурент не справляється з обов’язками контролю в парламенту, – це ще додаткова дестабілізація", – додав Таран.
Як повідомлялось, 5 березня народні депутати від опозиційних фракцій заблокували Верховну Раду, протестуючи проти позбавлення Власенка депутатського мандата.
6 березня суд позбавив депутатських повноважень Сергія Власенка. Зокрема, суд дійшов висновку, що захист будь-якої особи у суді нерозривно пов'язаний зі статусом адвоката та адвокатською діяльністю, зробивши з цього висновок про те, що Власенко адвокатську діяльність у зазначений у законі строк не припинив, тому є сумісником і мусить бути позбавлений депутатського мандата.
Опозиція обіцяє подати позов в Євросуд.