Експерт зазначає, що друга справа проти Юлії Тимошенко скидається на спробу Віктора Януковича довести, що Тимошенко завжди була і залишається корупціонером. Разом з тим, вважає експерт, після 11 жовтня Тимошенко завжди сприйматиметься як символ політичних репресій в Україні, а Янукович буде єдиною особою, відповідальною за ці переслідування.
Коментуючи теперішні відносини між Україною та ЄС Шумило-Тапіола відзначає, що Брюссель, відклавши зустріч з Януковичем, безумовно продовжить тиснути на нього. На її думку, навіть якщо угоду про вільну торгівлю і буде підписано до кінця року, парламенти країн-членів ЄС навряд ратифікують.
«Через кризу в єврозоні, вибори до Європарламенту в 2014 році та вибори в столицях окремих держав-членів ЄС буде в першу чергу зайнятий своїми справами. Тому Україні скоріш за все не буде надано доступ до європейського ринку, а тому вона недоотримає можливі інвестиції та нові технології. МВФ також не буде особливо підтримувати Україну», – вважає Шумило-Тапіола.
Експерт також вважає, що у разі, якщо угоду з ЄС не укладуть, це може мати серйозні наслідки для всього Східного партнерства і в першу чергу для Грузії та Молдови.
«Хоча довгоочікувані переговори щодо вільної торгівлі з Кишиневом та Тбілісі швидше за все розпочнуться вже до кінця цього року, проте, загальна атмосфера навколо цих переговорів буде іншою. Під час переговорів буде важко знайти привід для оптимізму, в умовах, коли першу та найважливішу угоду про вільну торгівлю з ЄС було змарновано. Таким чином, відносини між Києвом та цими двома країнами також можуть погіршитись», – вважає експерт.
Коментуючи можливі санкції ЄС проти України, Шумило-Тапіола зазначає, що ЄС скоріш за все не накладе заборони в’їзду на українських чиновників. Тим не менше, кількість зустрічей на вищому рівні та спільних самітів з ЄС істотно зменшиться. ЄС також навряд чи розгляне питання про заборону Україні проводити Євро-2012, проте багато лідерів союзу скоріш за все проігнорують церемонію його відкриття в Києві, вважає експерт.