«Ми бачимо таку специфічну чартерну дипломатію. Україна переговорами з країнами Митного союзу, (які, в принципі, їй потрібні), ще додатково трохи шантажує європейців. Що, мовляв, не буде підписання Угоди про асоціацію із зоною вільної торгівлі, ми будемо рухатися в бік Митного союзу», – пояснив він.
Водночас, за його словами, у переговорах з Росією використовується чинник європейської інтеграції.
«Хоча, мені здається, що самі росіяни не дуже вірять, що Угода (про асоціацію – Ред.) буде підписана, вони просто чекають, виставляючи різні умови, роблячи певні політичні заяви, але вони чекають, що Угода не буде підписана, і тоді легше буде переконати Януковича на вступ до Митного союзу», – додав політолог.
«А поки що йде така гра в чартерну дипломатію: зустріч з європейцями, через певний час – зустріч або з Путіним, або, от в даному випадку, в Астані. Після цього – знову активність на Заході, зустрічі з європейцями, а потім знову – з пострадянськими лідерами», – зазначив Фесенко.
На його думку, простір для цієї складної гри у Януковича, набагато менший, ніж свого часу у Кучми.
«Тому що дійсно ми вийшли на ту фазу інтеграційних процесів, коли треба вже обирати конкретний пріоритет. Його нібито обрано – це європейська інтеграція, але все рівно гра продовжується. Це, скоріше, не стратегічна, а тактична гра. Таким чином Янукович хоче вибити певні поступки і з боку європейців: наприклад, підписання Угоди без звільнення Тимошенко. От, в чому, я думаю, головний сенс гри. А з Путіним і з Митним союзом ідеться про те, щоб вибити все ж таки певні поступки і певний особливий статус України в стосунках з МС», – вважає Фесенко.
За його прогнозами, існує достатньо висока вірогідність надання Україні статусу спостерігача.
«Тому що, в принципі, нічого це кардинально не змінює. Росіяни можуть це використовувати як певний гачок, потім втягуючи крок за кроком Україну в Митний союзом. Інша річ, що от питання залежатиме тільки від Путіна. І Путін буде виходити, я думаю, з таких тактичних міркувань: за статус спостерігача він теж захоче певних поступок від Януковича. А далі: чи піде Янукович на ці поступки, чи ні. Не піде – питання може відкладатися на певний час. Так що вірогідність надання статусу спостерігача у Митному союзі достатньо висока, але це вирішуватиме Росія. І, я думаю, що питання остаточно буде вирішене тільки в Астані або за день до цієї події», – заявив політолог.
Як повідомлялося, 26 травня в Сочі відбулася зустріч президента Януковича з російським президентом Владіміром Путіним.
На 28-29 травня планується зустріч Януковича з лідерами країн Митного союзу в Астані, у рамках засідання Вищої Євразійської економічної ради.
Раніше ЗМІ повідомляли, що на найближчій зустрічі глав держав ЄврАзЕС може відбутися підписання меморандуму про статус спостерігача України в МС.