«Якщо вести мову конкретно про рішення Івано-Франківської облради в контексті проекту розробки Одеської площі сланцевого газу, то тут висновок – очевидний. Якими б мотивами, оцінками не керувались депутати, вони зробили приємну послугу Газпрому, тому що будь-яке відтермінування підписання угоди про розподіл продукції не тільки уповільнює чи відкладає початок проекту, але, власне кажучи, ставить великий знак питання, чи буде іноземний інвестор (в даному випадку компанія Chevron) і далі перейматись цим проектом, якщо вона вже зіштовхнулася з такими проблемами», – зауважує Гончар.
Як додає експерт, таке рішення облради свідчить не тільки про непрофесійний, а й незважений підхід з точки зору національних інтересів.
«Адже йдеться лише про первинно-геологічне вивчення надр. А політики зробити страшилку і дехто сам в неї повірив. Це результат системної пропаганди, яка лилась певними політичними силами в Україні, в тому числі за російські гроші. А з іншого боку, – результат бездіяльності або неадекватної діяльності уряду, який замість того, щоби проводити вчасно роз’яснювальну роботу, просто вмив руки», – зазначив експерт.
За словами Гончара, тему сланцевого газу в Україні по-своєму використовують як екологи, так і політики.
«І вочевидь екологи стали жертвами політичних маніпуляцій з боку тих політиків, які декларують одні цілі, а реалізують зовсім інші. Оскільки всі страшилки є надуманими, отриманими шляхом маніпуляції, підміни понять потенційних ризиків реальними загрозами», – зазначив він.
Практично понад десятиліття історії видобутку сланцевого газу в США і в Канаді, за його словами, показали, що нічого з тих «страшилок» не підтверджується.
«Тому те, що розповідають екологи, точніше псевдоекологи, – це значною мірою результат свідомої роботи певних політичних сил, котрі працюють над тим, щоб зберегти максимальні доходи Газпрому з українського ринку газу. З іншого боку, є політичні сили, які керують власними принципами і можливо не грають одну гру з Газпромом, але об’єктивно виходить, що вони сприяють йому у вирішенні стратегічного завдання зберегти український ринок як один з основних, звідки Газпром отримує левову частку виручки», – переконаний експерт.
Гончар не виключає, що компанія Chevron може заморозити співпрацю з Україною.
«Світ клином на Україні не зійшовся. Chevron прийшов у Центрально-Східну Європу, працює в Польщі, Румунії, Литві і вочевидь повернеться в Болгарію. Тому якщо в Україні Chevron дадуть відкоша, якщо таке рішення прийме і Львівська облрада, то компанія може зробити паузу і згорнути проект в Україні. Я не думаю, що компанія зовсім відмовиться від нього, але може його заморозити на невизначений термін», – зазначив Гончар.
Нагадаємо, 21 серпня Івано-Франківська обласна рада не підтримала проект урядової угоди про розподіл продукції із компанією Chevron, що передбачає видобуток сланцевого газу на Заході України. За угоду не голосували депутати з фракції "Свободи" і "Батьківщини".
Міністр енергетики й вугільної промисловості Едуард Ставицький допускає, що проект угоди про розподіл продукції з компанією Chevron і ТОВ «Надра Олеська» може бути погоджений Верховною Радою замість Івано-Франківської обласної ради.
Як відомо, компанія Chevron має намір провести розвідувальне буріння на Олеській площі, що в Івано-Франківській та Львівській областях, протягом п'яти років.
Як писав Тиждень.ua, проти видобування сланцевого газу у Харківській, Донецькій, Івано-Франківській і Львівській областях активно виступають екологи, депутати обласних рад та місцеві мешканці.