НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Найактивніше проти сланцевого газу виступають екологи і місцеві депутати, а політики – вагаються

Проти видобування сланцевого газу у Харківській, Донецькій, Івано-Франківській і Львівській областях активно виступають екологи, депутати обласних рад та місцеві мешканці.

Найактивніше протестують проти видобування сланцевого газу екологічні організації.

У вересні минулого року низка екологічних організацій закликала владу застосувати мораторій на видобуток сланцевого газу в Україні.

У листопаді минулого року екологи оприлюднили відкритого листа до уряду України з приводу видобутку сланцевого газу методом гідророзриву. На переконання екологів, такий спосіб видобутку сланцевого газу завдасть значно більше шкоди, аніж принесе прибутків. 

У свою чергу донецькі екологічні організації через суд вимагали скасувати рішення Донецької облради щодо угоди про видобуток сланцевого газу концерном Shell на Юзівській площі, проте суд не задовольнив позов.

Також, за словами голови комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірини Сех, науковці, екологи, правозахисники постійно надсилають десятки листів з обуренням.

Окрім звернень та листів, екологи організували протягом цього року кілька акцій протесту, найбільше їх відбулось у Донецьку й Харкові, а також у містах Ізюм на Харківщині й в Краматорську на Донеччині. У мітингах брали участь переважно до двох сотень активістів, проте весною у Донецьку на вулиці міста вийшло понад тисяча осіб.

Проти намірів видобувати сланцевий газ на території Львівської та Івано-Франківської областей виступили місцеві мешканці та геологи, провівши мітинги у містах.

Політики також долучаються до проблеми видобування сланцевого газу в Україні.

Найбільш непохитна позиція у КПУ, яка на початку року виступила проти видобутку сланцевого газу в Україні. "Ми категорично заперечуємо проти реалізації цього проекту. Замість економічної незалежності, як стверджує влада, буде завдано екологічний та економічний збиток", - заявив лідер партії Петро Симоненко.

Опозиціяостаннім часом дещо змінила свою позицію видобутку сланцевого газу.

Так у січні партія "Свобода" вирішила оскаржити рішення Харківської обласної ради, який узгодив проект угоди про видобуток сланцевого газу на території області. "Свобода" також підтримувала кілька акцій протесту екологів.

Проте у лютому  на зустрічі з представниками "Європейської бізнес-асоціації" лідер партії Олег Тягнибок заявив, що його партія не проти розробки і видобутку сланцевого газу. За його словами, у партії вимагають лише забезпечити достатній контроль за діяльністю газовидобувників. "У нас є три питання – екологічна безпека, участь громади у прийнятті рішень і розподіл прибутку. Якщо всі вони будуть зняті, ми, звичайно, підтримаємо видобуток сланцевого газу...", – сказав лідер "Свободи".

Фракція "Удар" у січні заявила, що ініціюватиме розслідування всіх деталей підписання угоди між компанією Shell та компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу. Проте лідер фракції Віталій Кличко виступив також за видобування сланцевого газу.

А на початку року у Верховній Раді зареєстрували законопроект про введення мораторію на видобуток сланцевого газу в Україні. Його авторами стали три депутати від "Батьківщини" Арсен Аваков, Микола Томенко та Андрій Кожем'якін.

Проте через місяць у «Батьківщині» передумали й відкликали мораторій. «Цей законопроект відкликаний нами тому, що ми вважаємо, що Україна повинна бути енергетично незалежною і енергетично безпечною», - заявив Арсеній Яценюк у лютому.

У березні фракція «Батьківщина» ініціювала проведення широкого громадського обговорення екологічних ризиків при видобутку сланцевого газу, щоб унеможливити будь-які негативні наслідки. 

Вирішальною стала позиція депутатів фракції "Батьківщина" й «Свобода» в Івано-Франківській та Львівській обласних радах.  

Ще у липні минулого року Львівська облрада вимагала у Кабміну гарантувати екологічне благополуччя та захист соціально-економічних прав та інтересів територіальних громад при розробці родовищ сланцевих газів на території Львівщини. «За» відповідне звернення проголосували 70 депутатів на сесії 3 липня.

Також депутати Львівської та Івано-Франківського облрад затримували погодження проекту угоди про розподіл продукції (УРП) з Chevron.

Через це прем'єр-міністр Микола Азаров навіть розкритикував їх. "Пішов процес гальмування. Ось питається, облради Львівської області, Івано-Франківської, чого вони тягнуть? Може там вартість газу підняти, якщо вони будуть тягнути з цим питанням (розробкою видобутку сланцевого газу)?", - сказав він.

А напередодні депутати з  фракції "Свободи" і "Батьківщини"  Івано-Франківської обласної ради не підтримали проект урядової угоди про розподіл продукції із компанією Chevron, що передбачає видобуток сланцевого газу на Заході України. З 87 присутніх на сесії депутатів "за" проголосували 40,  при мінімально необхідних 58 голосів.

Обговорення проекту тривало три години. Голові облради Василю Скрипничуку доручили запропонувати Кабміну врахувати 130 виправлень і зауважень депутатів облради.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.