«По-перше, незрозуміло, що Янукович пообіцяв Путіну за кредитну лінію на $15 млрд і знижку на газ. На прес-конференції від 19 грудня Путін сказав, що кредит і знижка на газ не пов’язані з переговорами України з Європою. У це важко віриться, як і в те, що Путін нічого не вимагав – і не отримав від Януковича взамін», – зауважив Пайфер.
По-друге, наголошує він, російський кредит не передбачає ніяких вимог про проведення реформ, як кредит від МВФ, хоча останній був би виданий на довший термін і під нижчу відсоткову ставку.
«Якщо Україна витратить $15 млрд і не проведе економічні реформи, перед нею швидше за все знову постануть економічні труднощі у 2015 році. Янукович нібито шукає способи відтягнути їх до періоду після президентських виборів. Але до кого Україна звертатиметься за кредитами у 2015-му, якщо зіткнеться з новою фінансовою кризою?», – зазначає екс-посол.
По-третє, додає він, «оскільки зниження ціни на газ притуплює у Києва відчуття нагальності розвитку власних джерел енергоносіїв, зокрема сланцевого газу, Україна ризикує сповільнити темп посилення власної енергетичної безпеки».
«Найімовірніше це зробить її ще більш залежною від Росії», – припускає Пайфер.
За його словами, свідчень того, що американський уряд знав про конкретний зміст україно-російських перемовин до 17 грудня, немає. «Однак він безперечно розумів, що Путін спробує сповільнити або підписання Угоди про асоціацію України з ЄС», – додав екс-посол.