Підписання угоди про асоціацію України з ЄС матиме не лише економічні та політичні наслідки для України. На думку дипломата, Україна є свого роду тестом. «Якщо той експеримент з’єднання із європейськими структурами буде успішним, то для проєвропейських російських еліт це був би сигнал і доказ, що така опція в Росії також може бути вдалою. Через те, що і Росія і Україна були частинами одного і того ж організму і є зорганізованими у доволі схожий спосіб», – зауважує він.
На думку Ротфельда, після підписання угоди Україна виходить на важкий шлях. Дипломат сподівається, що цей шлях буде успішним. «Йдеться про пристосування своєї економіки до норм права та вимог ЄС. Це відкриватиме перспективу і для Росії – не одразу ж, а для наступних поколінь, бо український марш до Європи триватиме довго. У Вільнюсі Україна стоїть перед стратегічним вибором», – заявив колишній шеф польської дипломатії.
«Очевидно, що досягнуто угоди, що Янукович скористається із права на помилування, але лише після підписання угоди. Якби президент був би більш раціональним у цій справі, то звільнив би колишнього прем’єра вже давно. У лікарні Юлія Тимошенко безперервно приймає делегації. Використовує свою ситуацію, аби буди постійно присутньою на політичній сцені і створює противагу для уряду Януковича. Чим довше президент відмовляє їй у праві діяти на українській політичній сцені, тим більше зміцнюється ця її позиція на сцені. Настав час, аби завершити цю справу. Але президент по-іншому оцінює цю справу: Юлія Тимошенко є небезпечною для нього. В такий спосіб показує свою слабкість», – наголосив Адам Ротфельд.