Економне меню

Світ
21 Червня 2015, 21:42

Мешканці Сан-Паулу кажуть, що ресторани в них як пляжі у Ріо-де-Жанейро: там ховають­­ся від міської метушні й тисняви. Але зараз вони не такі людні, як зазвичай. Вдома ж «паулістани» дедалі частіше їдять не яловичину, а курятину й овочі – так дешевше.

Зміна раціону зумовлена несприятливими обставинами, які складалися в Бразилії протягом більшої частини минулого року. Над країною нависла загроза рецесії. Економіка скоротилася на 0,2% за перших три місяці 2015-го і на 1,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Падає зайнятість, зменшуються реальні доходи, зростають відсоткові ставки й інфляція. Країна відчуває брак лідера: позиції президента Ділми Руссефф підірвав скандал у державній нафтовій компанії Petrobras, а також незадовільні економічні показники.

І все ж, попри шквал проб­лем, бразильський уряд має успі­­хи. Зокрема, починає повертати економічну довіру, яку Руссефф розгубила під час першого президентського терміну в 2011–2014 роках. Вона серйозно підтримує міністра фінансів Жоакіму Леві, чиє завдання – економія бюджетних коштів. Серйозно взявся за боротьбу з інфляцією після переобрання Руссефф і Центробанк. Свавільному бразильському Конгресові, у якому панівні позиції належать ненадійним союзникам і відвертим супротивникам уряду, поки що не вдається перешкодити змінам. «Це новий менеджмент Бразилії», – каже Марселу Карвалью, головний економіст інвестиційного банку BNP Paribas.

Пріоритетне завдання Леві – утримати кредитний рейтинг Бразилії, зменшивши дефіцит бюджету – стало реальнішим цього тижня, коли Конгрес ухвалив скорочення соціальних виплат, зокрема страхування на випадок втрати роботи і пенсії у зв’язку зі втратою годувальника. Це повинно заощадити державі 8 млрд реалів ($2,6 млрд) у 2015 році. Раніше було зменшено обсяг запланованих на 2015-й дискреційних витрат на 70 млрд реалів – це найбільше скорочення в історії, а ще піднято податки, зокрема на паливо, що має принести в скарбницю ще 26 млрд реалів цього року.
Леві не отримав усього, що хотів. Проект закону про скасування пільг в оподаткуванні зарплати, які дорого обходяться державі, Конгрес зустрів у багнети. До реформи соціальної системи парламентарії додали на ви­­гляд невинну поправку, яка змі­­нить нарахування пенсій держслужбовцям при ранньому виході на заслужений відпочинок, а саме подвоїть пенсійні видатки держави, які менше ніж за 10 років зростуть до 15% ВВП, за підрахунками Фабіо Кляйна з консалтингової компанії Tendên­­cias. Очікують, що Руссефф накладе вето на цей проект.

Мало хто з експертів вірить, що Леві вдасться виконати основні плани: первинний профіцит (до виплати відсотків) на рівні 1,2% ВВП цього року і 2% 2016-го. У реалі цьогорічний профіцит буде, найімовірніше, ненабагато вищий за половину обіцяного, стверджує експерт з державних фінансів Мансуето Алмейда. Але кредитно-рейтинговим агенціям цього може вистачити. За словами Лайзи Шинеллер зі Stan­dard & Poor’s, під керівництвом Леві курс уряду змінився більше, ніж очікувалося.

Фінансові регулятори так само приємно вражені роботою голови Центробанку Бразилії Александре Томбіні, якому загроза рецесії не завадила почати боротьбу з інфляцією, що зараз перевищує 8%. 3 червня регулятор збільшив відсоткові ставки на 0,5% – до 13,75%. Томбіні прагне знизити інфляцію до 4,5% – середина запланованого банком діапазону – до наступного року. Для цього, можливо, йому доведеться далі піднімати відсоткові ставки.

У ближчій перспективі через наполегливість Леві та Томбіні ресторани в Сан-Паулу спорожніють ще більше. Бразильська економіка слабша, ніж видається на перший погляд. Інвестиції, які вже недотягували до стандартів економік, що розвиваються, вкотре зменшилися за перші три місяці 2015 року, і така тенденція спостерігається вже сьомий квартал поспіль. Вперше з моменту приходу до влади очолюваної Руссефф лівої Робітничої партії у 2003-му в країні впало споживання домогосподарств. Без обме­­ження імпорту скорочення економіки в річному вимірі було б іще більшим, ніж є тепер. Джерелом заощаджень, які вдалося назбирати Леві, є здебільшого підвищені податки, що негативно позначаться на зростанні зараз, а також зменшення державних інвестицій, що гальмуватиме економічний розвиток у майбутньому.   

Бразилії недостатньо просто відновити довіру інвесторів до себе. За словами голови МВФ Крістін Лаґард, яка їздила до країни у травні, їй необхідно також ліквідувати «затори в ланцюгах постачання». Йдеться про систе­­му оподаткування підприємств, яка їх просто нищить, неадекватну інфраструктуру та відста­­ле трудове законодавство. Нові управлінці Бразилії тільки тепер починають за це братися.  

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist