Попри те, що завдяки затятим атлантистам НАТО тримається у формі і загальна картина, на перший погляд, оптимістична, суть Північноатлантичного альянсу вихолощується. Таку думку на сторінках Тижня висловив британський журналіст Едвард Лукас.
«Однак суть НАТО вихолощується. Трансатлантичні відносини дедалі більше нагадують шлюб, у якому партнери розлюбили одне одного. Рахунки оплачуються (попри постійні суперечки про те, хто за що платить), будинок і машина в нормальному стані, діти вчаться, холодильник повний, не бракує регулярних подорожей за кордон. Але бодай одна зі сторін думає, що, якби не цей шлюб, вона все робила б інакше», — пише він.
За його словами, у такий ситуації здебільшого, хоч і не повністю, винен президент США Дональд Трамп.
«НАТО — це не тільки оборона, так само як капіталізм — це не тільки примноження статків. Дональд Трамп не розуміється ні на одному, ні на іншому. Безжальні методи з нульовою сумою, до яких він звик у бізнесі, позначилися на його підході до зовнішньої політики. Ворогам США це додає сміливості, а союзників розчаровує. Таким є підсумок першого закордонного візиту президента США, де він улещував Саудівську Аравію і критикував європейських друзів за недостатній внесок у діяльність НАТО», — йдеться в матеріалі.
Однак, за його словами, ставити крапку на трансатлантичному шлюбі рано, але над ним треба попрацювати. Обидві сторони мають знайти час одна для одної, поміркувати над проблемами та помилками, справедливо розподілити домашні обов’язки й швидко вирішити суперечки. Проте це не сильні сторони Трампа.
«Категоричне ставлення президента США до найдавніших союзників і його груба поведінка (чого лише варто те, як він відштовхнув убік прем’єр-міністра Чорногорії) завдають великої шкоди. Наразі європейська половинка трансатлантичного шлюбу, стиснувши зуби, сподівається на краще. У найближчому майбутньому Європа не має інших варіантів військового партнерства. Та коли в шлюбі бракує кохання, з’являється безліч спокус і партнери готові відступитися від принципів. Іноді шкода така серйозна, що налагодити стосунки неможливо. Якщо так трапиться з НАТО, у програші будуть і американці, і європейці», — наголосив Лукас.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»